| Andrəi a întrebat:

Ati avut bătăi/probleme cu alții elevii în școală sau liceu? Eu am o problema cu acest baiat, el a spus ca sunt împreună, eu i-am repetat ca nu sunt cu aceea fata de 5 ori,în fiecare pauza, dar am aflat și motivul voia sa se dea mare în fata celui mai în vârstă din școală (elev de 17 ani în cls a 6-a),l-a întrebat un prieten de-al meu dacă ma poate bate și a zis ca ma bate când vrea,de vreo luna ii zic sa ne batem și ma ia cu "Ne vede doamna de engleza" "Afla aia de engleza" dar el ținând aceiași părere personala "Eu îl bat pe Sebi" vineri a zis sa ne batem sâmbătă (azi) și mi-a zis ca e la maica-sa și ca oricum ma bate,ținând morțiș sa-mi aducă aminte de un sparring pe care îl făcusem cu cel mai bun și vechi prieten al meu (ne plmbau mamele noastre cu carucioarele)și era ușor,el a zis ca ma bate și acest băiat,a zis ca dacă luni vreau sa ma bage în spital,i-am zis ca da vreau,stau și ma gandesc ca am așteptat,am lăsat de la mine,ca e mai mic,am îndurat multe critici și mistouri de la prietenii comunii ai noștri, dar m-am saturat,luni la școală nu știu dacă sa îmi arunc geanta și sa ma duc direct pe el,sau sa aștept sa mergem după blocuri,nu știu cu ce sa încep,cu o lovitura de genunchi în cap,un pumn,un picior în cap, el având 102 kg, la 13 ani și 1, 67 m, eu am 70 kg, 14 ani și 1, 72 dar tot îl bat,după bătaie am zis ca ma duc la el,îl ridic (în cazul în care îl bat) și ii strâng mana, chiar dacă ma bate sau nu

5 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Mi se pare mie sau acel băiat îi este frică? laughing
Oricum nu e bună violența și riști să ai nota scăzută la purtare.

| Ineys a răspuns:

Eu zic sa stai cuminte cu bataia, nu stii in ce belele intri.

Sa-ti dau un exemplu din copilaria mea:

Ma certasem la scoala cu unu ( eram in generala ) ca-mi luase nu stiu ce carioci sau culori si dupa a inceput sa se "dea" la mine. Ne-am impins de cateva ori, si iti dai seama ca deja mirosea a bataie. Normal ca la cat de furios eram si fiind si mic, nu stiam nici sa ma bat nici prea bine ce fac. Nu stiu cum am nimerit dar i-am prins un pumn pe undeva intre burta si piept, si prostu nu mai putea sa respire. A cazut pe jos, nu s-a mai ridicat, a venit asistenta medicala a scolii in clasa repede, etc etc.

Deci uite cum dintr-o tampenie, fara sa stii ce faci, poti sa-l omori pe unu. Iti dai seama ca fiind mici, nu am lovit cu cine stie ce putere. Voi la 14 ani deja aveti alta putere si e posibil sa se intample alte minuni.

Inca odata, stai cuminte!

| eckblume a răspuns:

Esti foarte curajos, nu te temi de o rafuiala. E doar gura de baiatul acesta si face asa doar sa te enerveze. Nu face gesturi necugetate la scoala. Diriginta iti poate scadea nota la purtare si chiar poti fi exmatriculat in functie de gravitatea situatiei. Daca vrei sa dai vreodata la politie, acea medie scazuta de la purtare va fi un obstacol serios. Si uite asa dintr-o bataie risti sa pierzi o cariera in politie.
Spune-i ferm ca nu te intereseaza persoana lui si nu ii mai acorda atentie. Daca vine spre tine sa te bata te poti apara.
Stii vorba aceea: cainii latra, ursul merge. Asa si tu, fii indiferent, ca el vrea soar sa se dea important si sa se laude.

| Andrəi explică (pentru eckblume):

Tot el ma cheama dupa blocuri sane batem luni laughing)

| Xelon a răspuns:

Violenta este pentru prosti.
Totuși, daca chiar vrei un sfat...da-i un cap in gura, nu o sa ii mai trebuiască bătaie.