| troleibuz a întrebat:

Ati observat ca sunt mai multe glume despre oameni slabi decat despre oameni grasi si totusi a doua categorie se considera mai discriminata?

8 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

1. A doua categorie este mai discriminată. ( de societate, de magazine )
2. Să faci glume pe baza greutății cumva nu e amuzant, e penibil.
3. Aici nu e concurs, trebuie să fim oameni, iar fatfobia chiar există.

| troleibuz explică (pentru zurick):

Am facut parte din acea categorie si nu mi se pare. Oamenii evitau sa spuna lucruri despre greutatea mea, acum ca sunt slab e invers, numai despre asta ar vorbi. Este penibil, dar oamenii sunt mai cruzi fata de slabi, parca uita ca ar fi oameni. Cand spui ceva despre greutatea unei persoane grase e urat, cand spui ceva despre greutatea unei persoane slabe se considera gluma, cam asa gandeste majoritatea in viata reala, fatfobia asta vad ca exista doar pe Internet.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Graşii ajung aşa din cauza îmbuibării,a lenei,a lipsei de respect față de ei înşişi.Cei slabi,dimpotrivă,poate sunt foarte activi, nici nu se îndoapă cu tâmpenii şi/sau au arderile bune.
Evident, am exclus varianta existenței unor boli care să-i aducă în stadiul ăla în ambele cazuri.
Deşi în general nu-mi plac glumele despre greutatea cuiva, fie că e slab sau gras, sunt de părere că e mai urât să faci o glumă despre unul gras decât despre unul slab.Cumva,în al doilea caz, de cele mai multe ori e şi puțină invidie acolo, în timp ce în primul e mai mult batjocură.

| IgnatVictor a răspuns:

Salut!
Când eram în școala generală, timp de patru ani, nu am auzit o glumă despre oamenii slabi. Nici măcar una. Însă pot să jur că auzeam cel puțin două sau trei pe zi despre oamenii grași. Apoi nici în liceu, nici în viața de acasă, cu familie și prieteni, nu am auzit glume pe seama oamenilor slabi. Peste tot în jurul meu au existat doar glume pe seama oamenilor grași. Ceea ce este oribil. Nu e amuzant ca cineva să râdă pe seama greutății unei persoane. Însă, da, sunt de acord - în unele momente, oamenii grași sunt mai discriminați.

| Fabianaa a răspuns:

Poate nu ai auzit tu, dar sunt suficiente glume și despre oamenii mai plinuți, dar indiferent ca ești slab sau gras, e de prost gust sa faci glume sau sa caracterizezi o persoana doar după greutate. Oamenii grași sunt discriminatii, spre exemplu, tu ai prefera ca partener o persoana slaba sau grasa, amândouă având aceleași calități.

| troleibuz explică (pentru Fabianaa):

Suficiente, dar nu atat de multe. Personal aud mai multe comentarii acum cand sunt slab decat atunci cand eram aproape obez si mi se spunea ''nu esti gras, esti pufos'' si mi se gaseau tot felul de scuze sa fiu asa. Acum mi se zice ca ma ia vantul, sa-mi pun pietre in buzunar, ca-s colectie de oase, sac de oase, ca sunt de dat la caini, ca nu pleaca liftul cu mine, ca mananca doar marti si vineri etcetcetc.
Nu am auzit nici 10% din numarul de comentarii si glume pe tema greutatii cand eram obez.

| Fabianaa a răspuns (pentru troleibuz):

Ma gândesc ca ți s-a intâmplat asta deoarece cei apropiați nu au vrut sa te jignească sau sa îți scadă respectul de sine dacă ți-ar spune pe fata ca ești gras. Cum sa fi slab nu e un lucru prea negativ ei probabil nu se gândesc la impactul pe care îl au asupra ta aceste șicane.

| BumiWolfie15 a răspuns:

Sunt oarecum de acord cu prima persoană, oamenii grași nu se consideră mai discriminați doar clar sunt batjocoriți mai mult decât cei slabi. Poate online indivizii supraponderali sunt mai susținuți. În realitate, după intersectări cu o grămadă de lume nu am auzit niciodată vreo glumă făcută pe seama celor slabi. Doar cum cei mai plinuți erau strigați sub denumiri precum "Balena albastră","Munții Everest " sau etc și alte chestii deranjante.