| anonim_4396 a întrebat:

Azi mi-a venit menstruatia si imi este frica sa ii zic mamei mele cum ii pot zice? am ajuns acasa de la scoala si cand sa ma schimb am vazut pe chilotii mei...help nu stiu cum sa ii zic

22 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Spune-i ceva de genul: mama, am devenit domnisoara. Va intelege.

| Silvia a răspuns:

Dar de ce sa iti fie rusine? Doar este mama ta.Sau daca vrei, nu ii spune ca ti-a venit menstruatia. Spune-i doar ca vrei niste bani ca sa iti cumperi absorbante.Se va subintelege.

| Djlsghtnquuw a răspuns:

Hmm.nu inteleg de ce iti este asa de greu sa ii spui? si totusi.si ea e in aceiasi situatie ca si tinehappy

| LoveForShania a răspuns:

E ceva normal. Mama ta va intelege lol!
E ceva normal!

| madalicious a răspuns:

Este mama ta si menstruatia e un lucru normal. Ii poti zice pur si simplu. Mama, am nevoie de un tampon. Iar ea isi va da seama singura ca ti-a venittongue

| juniper a răspuns:

Draga mea, e ceva normal, nu trebuie sa-ti fie frica sa vorbesti cu mama ta, ea te intelege, la inceput si mie mi-a fost frica, dar mama mi-a explicat si m-am linistit, doar de aia este mamawinking Nu-ti fie frica.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Frica? De ce? E normal ce ti se intampla. Era mai grav daca nu-ti venea.
Si ma cam mira faptul ca mama ta nu ti-a spus nimic despre menstruatie pana acum, asa cum ar fi fost normal sa faca orice mama de fata.

| Cryssy a răspuns:

Lucrul asta nu e ceva de care sa te sperii. E ceva normal scumpo. Te duci la ea si ii spui pur si simplu. Ai grija de tine!

| Ruxyana a răspuns:

Ceautongue
nu e un lucru rau sa-ti vina menstruatia...bine este prima oara cand iti vine si este in reguna sa te panichezii putinhee hee
dar este in regula.hee hee
du-te la mama ta si spune-i ca ti'a venit stopul si ea va stii ce sa faca.hee hee...trebuie sa fii comunicativa cu ea si sa'i spui tot ce tii se intampla tie rau sau bine.
:*:*
ai griji de u happy:*

| Paris a răspuns:

Mda, vezi ca e posibil sa te bata, ai grija rolling eyes

| babygyrl a răspuns:

Cu mama trebuie sa fii cea mai buna prietena te duci la ea si ii spui pur si simplu, ea te va intelege.

| Barajag a răspuns:

Cum sa nu-i spui mamei tale? Ea iti va fi cea mai buna prietena a ta si te va sfatui ceea ce crede ea ca este mai bine pentru tine, asadar nu are rost sa-ti fie frica, te va intelege, doar si ea este femeie.Bafta!

| DianaLostInDreams a răspuns:

Asa mi-a fost si mi-e rusine sa ii zic, dar pana la urma mi-am luat inima in dinti si am sunat'o.Asta s-a intamplat demult, pe la 11 anilaughing.

| Little Kid a răspuns:

Uite cum i-am zis eu laughing

Eu:mama ce faci? ma lasi afara pana la 8 jumate?
mama:bine... dar ce note ai luat la scoala?
eu:un 9 la geografie
mama:bine. da` sa te imbraci ca iar vi inghetata cum ai venit si aseara
eu:bine pa
mama:pa
eu:aaa ink ceva...sa iei si tu tampoane
mama:pentru cine? cine vrea?
eu:eu
mama:tuuu? :O
eu:da...pa

laughing)

si ink multe alte detaliilaughing

| Simonaa5 a răspuns:

Pai spune-i mamei tale fara frica...

...nu iti va spune nimic

e o demonstratie ca ai corpul sanatos

| any007 a răspuns:

Frica? de ce sa-ti fie frica. e ceva normal.

| wormy a răspuns:

Omg, cum sa iti fie frica sa ii zici? Cred ca nu realizezi ce ai scrislaughing

| madalykuka a răspuns:

Sincer,,,?
mama mia car sa bukurat prima data cand mi-a venit cicluwinking
mi-a spus ca incep sa devin femeie smugsmug
ce mai astepti go gowinking
sunt mai mult ca sigura ca si ea se va buktrawinking
te pup :*:*:*

| loredana2012 a răspuns:

E mama ta, stie ce inseamna aia menstruatie, e chiar ceva banal, o sa te obisnuiesti cu ea.Si lasa rusinea, nu e un motiv de rusine

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu e asa grav. Spune'i mamei tale pur si simplu. Te asigur ca va intelege, e normal pentru o fata nu e cine stie ce, si mama ta stiewinking
Te duci la ea si ii spui, simpluhee hee

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai grijasad pe mine m-a batut raucrying ca cica :''pai de ce ti-a venit?'' si eeu i-am zis ca nu am vrut dar ea ''batman batman''sad si pana la urma asta a fostrolling on the floor)) nu trebuie sa iti fie frica.jena poate dar trece asta plus ca e normalhappy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Imi amintesti de mine. mie mi-a venit menstruatia fix a 2-a zi dupa c am implinit 13 ani.si eram foarte panicata insa m-am dus si i-am spus mamei si a fost ok, pana la urma are si ea.sunteti femei. fa-ti curaj si cheam-o deoparte si spune-i mami.in sfarsit mi-a venit menstruatia.happy