| anonim_4396 a întrebat:

Nu stiu cum sa ii spun mamei ca mi-a venit menstruatia deja imi spune adolescenta mamei fara sa stie si ma intimideaza si mi-e frica de cum o sa reactioneze adica stiti ca mai rau decat bataia este rusinea, help plizz!

5 răspunsuri:
| ionutzul31 a răspuns:

Ii spui pur si simplu.Nu are de ce sa-ti fie rusine, pentru ca nu e ceva anormal...una peste alta, eu stiam ca mamele sunt cele mai bune prietene cu fiicelehee hee

| Lovelykat a răspuns:

Mai nu are de ce sa-ti fie rusine, mai ales de bataieoh go onwinking. Este cv normal sa apara aceasta pr' in varsta pubertatii. Puteti iesi la o terasa si sa vb dar fara sa va auda nmn si ii spui asa:
"-Mama, uite vreau sa discutam o pr ca intre 2 prietene. Uite mi-a menstruatia.Ma poti invata cum si ce sa fac?". Sunt sigura ca o sa te ajute fiindca toate feile trec prin asa ceva.Gandeste-te ca si ea a trecut prin asta.Nu trebuie' sa-ti fie rusine ii mama ta.Prinde curaj.Multa bafa!winking

| Krissu9500 a răspuns:

Daca nu vrei sa stie mama tha poti cumpara tampoane pe ascuns si sa te schimbi singura... dar sfatul meu este sa ii spui si sa ai o discutie serioasa cu ea... :* succes`

| Simina1066 a răspuns:

De ce ti-ar fi rusine? Este o chestie normala pe care si mama ta o are, esti oricum la varsta la care trebuie sa o ai si mama ta se asteapta sa vii sa-i spui. Daca mai intarzii mult s-ar putea sa-si faca griji si sa te duca la control. Atunci sigur o sa-ti fie mai rusine. Sper ca te-am ajutat!

| SoSweet2 a răspuns:

Nu trebuie sa iti fie rusine, uite cum sa ii spui: Mama, mi-o venit menestruatia! si gata! Daca ii spui : trebuie sa iti spun ceva dar mi-e rusine, o sa te ia cu intrebarile: Dar de ce iti e rusine de mine sunt mama ta, te rog sa imi spui tot ce ti se intampla nu trebuie sa iti fie rusine...si multe alte chesti enervante...Deci spune-i direct, ai incredere, bafta!