| CosminaCosmii51 a întrebat:

Buna :"3

Deeecii... de cateva saptamani am o problema destul de mare.

Inainte sa ma nasc eu, cu un an inainte a murit bunica mea
(din partea mamei). O aud pe mama plangand cam in fiecare seara cu gandul la ea.
Mereu am incercat s-o alint, sa aiba o mangaiere de la mine. De 15 ani nu a trecut peste si nu stiu ce sa fac. :'c

E o fire extrem de dificila si mai mereu cand o vad intr-o stare proasta o las in pace, dar nu mai rezist s-o vad asa. ><
Imi spune ca o viseaza stand pe pat langa ea doar pentru cateva secunde si se uita urat la ea, intr-un fel nemultumita, dupa care dispare.

Ce pot face? :"C Un pshiholog ar fi bun?
Funda! =^.^=

Răspuns Câştigător
| Dia007 a răspuns:

Da! 15 ani este prea mult timp! Trebuie sa vorbeasca cu cineva! Daca nu se poate destainui familiei, atunci un specialist e indicat!

5 răspunsuri:
| Kenya a răspuns:

Un pshiholog neaparat, hai 2, 3 ani, dar 15 ani? Neaparat

| HuShEr a răspuns:

Poti incerca sa vorbesti mai intai tu cu un psiholog si dupa sa o programezi pe ea. ar fi de preferat unul la domicilui.

| Dia007 a răspuns (pentru HuShEr):

Nici un psiholog nu va accepta asta (cel putin nu unul profesionist). Nu se fac programari pentru alte persoane (asta doar daca cel ce face programarea e un specialist, la randul sau) si in nici un caz nu se fac sedinte la domiciliu. Nu este etic, nu este profesionist.
Mama ei trebuie indreptata spre unul. Ea singura trebuie sa ia decizia de a apela la unul.
Helen, daca vrei sa te implici, incearca sa-i explici mamei tale ca are nevoie de ajutor. Primul pas este familia, apoi un specialist. Explica-i ca linistea ei interioara este importanta atat pentru ea cat si pentru intreaga familie. Pana la urma urmei, o mama este ca si un nucleu (daca nucleul nu functioneaza, restul nu functioneaza).

| HuShEr a răspuns (pentru Dia007):

Daca nu reusese sa o duca la un psiholog macar ar putea sa o convinga sa faca niste sedinte online prin skype sau programe gen. m-am documentat si ai dreptate nu se fac sedinte la domiciliu nu eram documentat scuze greseala mea

| AlissBrie a răspuns:

Da,daca este de acord sa mearga la un psiholog este foarte bine! Insa cel mai bine ar fi sa mearga si la un preot sa ii povesteasca. poate ca pe bunica ta o nemultumeste ceva acolo, de aceea ii apare in vis unui apropiat.