| Iu_Aisha_2000 a întrebat:

Acum aproape o săptămână am intrat în clasa a 9-a și nu știu cum sa mă acomodez cu noii colegi.
Adică singura persoana cu,care vorbesc este o fosta colega din generala care e în aceeași clasa cu mine și acum.
Și în clasa sunt fete care deja au prieteni cu, care rad în fiecare pauza și as vrea sa mă aflu și eu printre ei, doar ca nu știu cum sa o fac.
Mă poate ajuta cineva cu niște sfaturi?

Răspuns Câştigător
| Caro34 a răspuns:

Deci, ai o sapt. de cand esti in clasa a IX - a... Nimeni nu te impiedica sa razi, sa fii sociabila, sa legi prietenii; problema este ca ne-am cam pierdut felul minunat de a fi din cauza prostiilor de: Facebook, telefonie, computer etc. Pe Facebook ai sigur o infinitate de prieteni fiindca ii face Facebook automat pentru tine; in viata de toate zilele trebuie sa fii tu Facebook! Esti putin timida si este ceva normal, vorbim de o sapt.; ai rabdare cu tine, cu corpul tau cu mintea si sentimentele tale! La toti ne trebuie un timp de acomodare in care abia inveti bine unde e intrarea liceului... De ce te uiti mereu in "gradina vecinului"? Daca mereu te vei compara cu: X, Y, Z, atunci vei fi mereu nefericita unei mari fericiri. Tu esti unica, ai felul tau special de a fi, ai anumite deprinderi din scoala, de acasa, referitoare la oameni, in general, la colegi, in particular, deci nu poti fi niciodata ca altii! Eu sunt doar ca mine si eu pot face totul pentru mine fiindca ma cunosc foarte bine! Tu nu te cunosti foarte bine! Invata-te cu tine, iubeste-te asa cum esti, da-ti rabdarea necesara timpului tuturor lucrurilor, fii iubitoare, indrazneata, luptatoare! Cand te vei fi cunoscut pe tine, vei fi inteles ca in tine sta puterea de a face ceea ce iti doresti cu adevarat si nu mofturi! Tu ai nevoie de o prietenie sincera, calda, de suflet si nu prostii vazute la X si Y care sunt altfel! Obisnuieste-te cu: profii, cerintele lor, gaseste-te pe tine in aceasta multime de evenimente, apoi restul va veni de la sine! Numai bine!

| Iu_Aisha_2000 explică (pentru Caro34):

Multumesc mult!

3 răspunsuri:
| Adriana244 a răspuns:

Buna! Sunt si eu in clasa a9a si ce pot sa-ti zic? Eu, oarecum m-am acomodat...stiu ti-e rusine sa le bagi in seama si etc dar un "Buna" nu strica nimănui. Incearca sa comunici cu ele ca nu te papă si lasa jena deoparte si o sa vezi cu încetul, cu încetul co sa comunicati din ce in ce mai mult dar sa fi tu însuți ca asta conteaza! Încearcă cand intri in clasa sa sauti aproape pe toată lumea si sa-i rogi sa iesiti in pauza si sa va cunoasteti, sper ca te-am ajutat!