| Rares311 a întrebat:

Acum vreo saptamana, cand jucam fotbal cu baietii, am ridicat piciorul foarte sus dupa o minge si deodata am simtit o durere in coapsa. Cred ca m-am intins prea tare si am facut o intindere. Apoi, in timpul scolii nu am avut probleme, a venit ziua de ieri, sambata, m-a apucat o durere in zona incheieturii de unde porneste piciorul. Am jucat fotbal cu durere cu tot, iar acum m-a apucat o durere si mai mare. Nu cred ca trebuia sa fac efort, cred ca din cauza asta ma doare mai tare. As vrea sa stiu in primul rand ce problema am, si in al doilea cum sa o tratez. Ma scuzati ca nu vorbesc in termeni corecti, dar inca am 15 ani si nu ma prea pricep. Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Probabil ai facut o entorsa.In cazul asta trebuie sa eviti efortul asupra piciorului, sa nu-l mai soliciti decat pentru miscare normala.Va dura vreo 10-15 zile.

6 răspunsuri:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Nu,poti doar sa masezi zona cu un unguent, eventual camforat si sa nu suprasoliciti piciorul. Entorsele au nevoie de cateva zile de relaxare si o reasezare a tendoanelor, muschilor, venelor.

| Rares311 explică (pentru Danut_Popa_1961):

Dar daca voi face efort cum se va manifesta entorsa? Un timp mai scurt de 10-15 zile nu este?

| Danut_Popa_1961 a răspuns (pentru Rares311):

Depinde.Maseaza locul cum ti-am spus. Dsca o sa continui efortul, prelungesti suferinta.Cu cat lasi zona mai relaxata, cu atat va disparea durerea.

| Rares311 explică (pentru Danut_Popa_1961):

Multumesc, m-a ajutat foarte mult.

| Danut_Popa_1961 a răspuns (pentru Rares311):

Ma bucur.