| Adryyyy77 a întrebat:

Am 13 ani (clasa a 7-a) si imi urasc aspectul fizic.Imi urasc fata si din fata si din profil.Imi urasc ochii, sprancenele ...pana si buzele! Dar cel mai rau imi urasc nasul. Este mare (probabil din cauza tatei deoarece are nasul destul de mare) si imi face fata sa arate asa din profil(dintr-o parte) : <
Nu stiu ce sa mai fac...parca as vrea sa fac operatie, dar inca am 13 ani. Sunt mica. Toate fetele din jurul meu arata minunat.Si cele din scoala, si cele online(da, am si prieteni online). Parca as da orice sa arat ca ele.Parca as da orice sa am nasul ca ele.Nu inteleg cum din toate fetele astea, fix eu am fost ghinionista care sa aiba acest nas.
Am tot cautat pe internet moduri prin care as putea sa imi apreciez mai mult aspectul fizic, dar tot ce am gasit au fost lucruri de genul "toata lumea este frumoasa in felul ei" "sunt sigura ca esti frumoasa". Lucruri pe care deja le-am auzit de o gramada de ori si care nu mai au nici un efect.

Nu inteleg cum unele fete (din scoala mea) arata atat de bine in poze.Da, in poze deoarece odata cu carantina asta nu le-am mai vazut prea des in persoana. Arata atat de bine in poze, fara filtre si needitate.
Nu pot sa fac o poza din 3/4 (pozitia dintre privitul drept spre camera si din profil. Puteti cauta pe internet daca nu gasiti) deoarece ochii imi arata prea departati din cauza nasului care este mare.
Linia maxilarului (Eu stiu mai bine pe engleza, Jawline) este aproape inexistenta si chiar nu-mi ajuta profilul. La fel si sprancenele. Sunt groase si rare, iar la coada au o forma ciudata si le urasc din tot sufletul meu.
Sa nu mai zic ca am aparat dentar pe dintii de sus si pe cei de jos de 2 ani.Nu pot zambi pentru ca arata oribil.
Tot ce vreau este sa-mi spuneti daca treceti/ati trecut prin asa ceva si daca aveti sfaturi.Dar va rog nu mai spuneti aceleasi lucruri invechite cum ca "toata lumea e frumoasa in felul ei" etc deoarece chiar nu ma mai ajuta.
De cand a inceput carantina m-am confruntat cu problema asta. Incerc sa imi fac poze pentru ca nu prea am ce altceva de facut, dar peste 5m ma dau batuta si incep sa plang deoarece arat oribil.
Poate fi si de la telefonul meu, deoarece nu este cel mai performant, iar camera nu este prea buna (parerea mea).
Okay, am scris prea mult. Daca ati citit pana aici, va multumesc si-mi cer scuze ca v-am ocupat atat timp cu povestea mea happy
Va rog scuzati-mi greselile gramaticale (daca exista), dar am scris totul in graba.

Răspuns Câştigător
| eckblume a răspuns:

Pentru varsta ta ai detaliat foarte bine, coerent problema! Cand ai timp sa cauti testul te interese vocationale Holland si sa il faci (e free). Iti sugerez asta fiindca ai putea sa faci o facultate de arte. Pare ciudata sugestia mea, dar esti foarte atenta la detalii. Cred ca ar fi util sa iti gasesti un hobby care sa iti ocupe mintea.
Fete care sunt in situatia ta gasesti pe pagina,, bignosechick" de pe Instagram. Azi am descoperit pagina si mi s-au parut impresionante sfaturile fetelor.
Dupa 18 ani poti face operatie pentru deviatie de sept, remodelarea nasului (rinoplastie) sau ambele. M-am uitat si exista pe Facebook grupuri pentru rinoplastie unde se recomanda doctori.
Momentan accepta asa cum esti fiindca ura fata de tine iti afecteaza starea mentala. Gandeste-te ca poti lucra pe partea de vestimentatie, personalitate. Daca ai o atitudine pozitiva, simtul umorului poti sa iti faci usor prieteni. Cand esti neincrezator in fortele proprii oamenii te evita. De ce? Nu prea ar vrea nimeni sa stea langa cineva si sa ii spuna mereu:,, esti ok",,, chiar nu trebuie sa iti pese de aspectul tau".
Eu in clasele mici purtam ochelari precum Harry Potter. Se gasisera doi colegi sa rada de mine. La fel si la joaca! In sinea mea ziceam ca eu sunt de vina ca port ochelari. Peste 2 ani unul a inceput sa poarte ochelari. Peste 3 deja eram vreo 7 cu ochelari. Eu eram foarte trista din cauza ochelarilor, mai ales ca imi facusera urme langa ochi. Prin 2013 aparuse moda sa porti ochelari chiar daca vedeai bine. Iti dai seama? Ce era complex pentru mine, devenise moda pentru altii.
Iubeste-te asa cum esti. Daca tu nu o faci, altii nici atat. Nu lasa sa vada altii cat de mult esti complexata. Cei răi iti vor sti slabiciunea si te vor tachina cu asta.
Camera de la telefon e importanta! Daca nu ai camera buna nu ies pozele ok. Strange bani si cumpara altul mai bun. Imi place ca ai gasit argumente. Tu ai potential. Nu il lasa asa. Pari agera in gandire.
Pe Instagram vezi fete/femei care arata,, perfect", dar frumusetea e vazuta de fiecare diferit. Simbolul frumusetii pentru unii e sa fii o femeie cu forme, pentru altii este o femeie cat mai slaba etc.
Btw, pe insta, Facebook prea multi/e isi editeaza pozele. Tie iti par deosebite fiindca au ce nu ai tu. Si eu as vrea sa fiu mai inalta...dar asta este. Iubeste-te macar pentru felul tau de a fi.
Serios, daca as mai avea 13 ani as incerca sa imi dezvolt simtul umorului. Ma jigneste cineva?! Pac - o replica morala big grin

| Adryyyy77 explică (pentru eckblume):

Nu credeam ca este atat de evident, dar eu chiar vreau sa dau la arte.Arhitectura mai exact. Vreau sa intru la Tonitza si mai departe (sper) sa dau si la facultatea de arhitectura.
Stiu ca ura fata de sine afecteaza starea mentala.Presupun ca afecteaza si aspectul fizic.O persoana mai pozitiva si increzatoare arata mai placut decat o persoana negativista.Dar n-o pot controla.Ma regasesc de multe ori noaptea, cand sunt singura in camera, plangand din cauza aceasta.
Am incercat si cu vestimentatia, dar toate hainele pe marimea mea sunt de obicei pentru copii.Multe dintre ele sunt doar crop topuri cu care nu pot merge la scoala si colanti care sunt foarte mulati pe corp.Eu sunt mai slabuta, nu am ce arata.Degeaba imi iau colanti mulati.
La personalitate eu zic ca sunt ok.Multe persoane ma considera plina de viata, amuzanta, optimista etc. Nu cred ca am spus nimanui(aici ma refer la persoanele pe care le cunosc in realitate) despre lucrurile care ma deranjeaza la aspectul meu fizic.Sincer, ma simt mai confortabil vorbind despre aceste lucruri cu straini decat cu persoane pe care le cunosc de ani de zile.
Cred ca am si eu nevoie de ochelari... am tot evitat acest subiect deoarece stiu ca daca imi voi lua ochelari imi vor face nasul sa para si mai mare decat e.Si chiar nu vreau asta. Desi stiu ca sunt buni pentru sanatatea mea, parca tot nu ii vreau.
Incerc sa ma iubesc asa cum sunt, dar cum am mai zis, atunci cand raman singura cu gandurile mele incep sa ma gandesc prea mult, mult prea mult la acest lucru...
Eu am inceput sa strang bani de cand aveam 7 ani (cred) Nu cred ca mi-am cumparat nimic din ei, in afara de cateva lucruri pentru pictat/desenat, acum cateva luni. Sunt destul de sigura ca am bani pentru un telefon destul de performant, dar niciodata nu mi-a placut sa cer ceva.Nici la magazin.Ma simt ciudat, nu stiu.Eu parintilor mei nu le-am cerut niciodata nimic. Poate doar le-am dat niste indicii mici despre ce mi-as dori de Craciun sau ziua mea.
Eu nu prea ma uit la persoanele populare de pe social media, deoarece stiu ca isi editeaza pozele.Asta este deja evident. Eu ma uit la persoanele care stiu ca nu sunt prea bune la editat, persoane care fac poze fara efecte si tot arata bine.
Si ca tot vine vorba de replici mortale, prietenii mei chiar cred ca eu am cele mai amuzante replici big grin Deseori spun ca o conversatie fara mine nu este amuzanta.
A, si multumesc mult pentru raspuns! Nu ma asteptam ca cineva sa scrie atat de mult

| eckblume a răspuns (pentru Adryyyy77):

Cu drag! Iti urez mult succes! Ochelarii sunt pentru toate tipurile de fețe. De exemplu, eu am fața mai mica si toti ochelarii care imi placeau imi cadeau de pe nas. In prezent am o pereche care ma avantajeaza, desi e pentru copii laughing Nu isi da nimeni seama, se potrivesc de minune. Poti sa ii porti doar in casa.
Mie mi-ai lasat o impresie foarte frumoasa despre tine ca personalitate. Sa nu renunti la visurile tale! Sa fii mereu ambitioasa!
Stii, conform studiilor de specialitate, pentru stima de sine si inlaturarea gandurilor negative e de mare ajutor un psiholog clinician cu formare in terapia cognitiv-compirtamentala (CBT). Poti citi singura pe internet despre modelul ABC din CBT si ce presupune terapia. Tu esti foarte isteata, iar daca citesti mai multe despre asta, poate va fi mai ok si nu o sa mai fii asa tulburata seara.
Chiar daca mi se spunea sa nu mai gandesc negativ, sa nu ma mai supar, eu tot aceleasi ganduri le aveam. Asa ca te inteleg de ce seara te simti astfel. Sa nu te lasi coplesita de ganduri. Asculta muzica, citeste carti interesante, danseaza.
Ai deja un scop: sa iei la liceul dorit, sa faci facultatea de Arhitectura. Gandurile negative inlocuieste-le cu,, Maine ma apuc sa studiez despre desenul tehnic" sau cu orice vrei sa faci in urmatoarele zile.
E foarte bine ca ai prieteni si ca nu iti lasi viata sociala afectata.
Multa bafta!

3 răspunsuri:
| Bluestar15 a răspuns:

Iti voi spune ceva paradoxal: atitudinea noastra interioara se reflecta inclusiv in frumusetea exterioara.Iti voi da un exemplu: cand a inceput facultatea, o colega mi se parea frumoasa fizic si alta colega mi se parea mai putin frumoasa ca ea. Dupa o vreme, vazandu-le comportamentul, felul in care vorbeau, atitudinea etc. am remarcat exact opusul: fata care avea frumusete fizica era mult mai putin frumoasa decat cealalta fiindca avea o atitudine aroganta si toata frumusetea ei fizica palea atunci cand incepea sa vorbeasca sau cand ii vedeai aroganta intiparita pe fata etc. happy Apoi, felul in care aratam nu face nici 1% din tot ce reprezentam noi ca persoane, doar ca in societatea superficiala in care traim atentia e centrata pe exterior si lucrul asta ne cauzeaza frustrare, neimplinire, comparatie cu cine stie ce modele etc. happy Daca privim mai atent, vedem ca e o tinta falsa si ne putem detasa de aceste lucruri, fiindca 1% din cat reprezentam noi ca persoane nu merita 90% din atentia noastra happy Sigur, aspectul are si el un rol, dar doar atat, e bine sa reflectam asupra acestui lucru. Apoi, cand vine vorba de aspectul fizic, exista o capcana in care e usor ca omul sa cada: oricat de bine ar arata obiectiv, se poate simti subiectiv foarte nemultumit/a de aspectul fizic tocmai din cauza societatii care induce ideea ca oricat de bine ai arata, tot nu e suficient etc. etc. De aceea cred ca e foarte bine ca inainte de a face o operatie, omul sa lucreze cu el insusi la increderea in sine si sa invete sa se accepte pe sine (sigur, lucram la defectele noastre, incercam sa devenim mai buni etc.) dar fara a dezvolta o stare de ura sau frustrare fata de sine insusi.Aceasta atitudine lucrata in timp va aduce ceva deosebit de pretios: posibilitatea de a ne detasa de aceste ganduri care ne fac sa ne simtim nemultumiti de noi insine.Totodata, e bine sa incercam sa gasim hobby-uri care sa ne ajute in aceasta perioada de carantina si sa socializam (chit ca online sau la telefon), in felul asta vom petrece mai putin timp cu aceste ganduri negative si vom face ceva constructiv pentru noi. Daca dupa acestea omul tot va face operatia, foarte bine, dar va invata detasarea de aceste ganduri, acceptarea de sine, va evita ura fata de sine etc. happy Filosoful Noica spunea ceva foarte intelept: "mintea minte" happy De aceea, oridecate ori avem astfel de ganduri, e bine sa putem sa avem o detasare fata de ele, caci ele nu fac decat sa ne macine si beneficiul lor este zero.Cand vine un gand (orice fel de gand ar fi el) e bine sa ne intrebam "si care e binele pe care gandul asta il produce?", iar daca vedem ca nu are niciun folos, putem linistiti sa il ignoram (se invata cu timpul acest lucru). Totodata, cand vine vorba de aceste ganduri intruzive, e bine sa gasim lucruri si activitati care sa ne aduca liniste (spre exemplu, spovedania ajuta foarte mult, rugaciunea, activitatile relaxante precum mersul la pescuit sau sa privim zborul pasarilor etc.). Toate cele bune happy