| oceanfreshair a întrebat:

Am 13 ani si deja am varice pe picioarecryingnu stiu de la ce.Am fost la dermatolog si mi-a dat o crema numita "hepathrombin" si ma dau cu ea de 4-5 zile.Inca nu vad nici un efect iar pe ambalaj scrie ca in max. 5-6 zile ar trebui sa se vada rezultate.Acum parca sunt mai mari si mai rosii.Nu stiu ce sa mai faccryingstiti voi vreo crema ceva mai buna pentru varice?sad P.S:le am in spatele genunchilor si intre picioare, aproape de acea zonalaughinglaughingdaca ajuta cu cevabig grin

5 răspunsuri:
| me_1960 a răspuns:

Am exact aceeasi problema si simt ca morlaughing.Nu stiu de la ce au putut aparea. Uite ce fac eu acum:incerc sa tin o cura de slabire( pentru ca poate si din cauza kilogramelor in plus au "inflorit "laughing ) si ma dau in fiecare seara cu ulei de masline.Nu stiu sigur daca are un efect dorit(doar de ieri am inceput sa folosesc) dar parca nu mai sunt atat de rosii. Sper sa ne treaca pentru ca sunt foarte inestetice.

| oceanfreshair explică (pentru me_1960):

Da...adevarul e ca si eu sunt "putin" cam plinutalaughingadica am 1.68 si 57 de kg desi unii zic ca is slaba nu-i asalaughingsi eu de cand am inceput sa ma dau cu crema aia, incerc sa mananc mai sanatos si dupa ora 6 nu mai mananc deloc...mie cineva mi-a zis ca e buna si crema de galbenele dar nu cred ca e asa de folositoareworriedoricum, dupa ce termin crema voi incerca si uleiul de masline.Ca sa nu le incerc acum pe amandoua deodatabatting eyelashes

| me_1960 a răspuns (pentru oceanfreshair):

Sper sa ai rezultate cu uleiul de maslinehappy.Sa ma anunti daca reusesti sa scapi de elelaughing.

| IubithaThaa a răspuns:

Ceai impotriva varicelor – Are efect descongestionant asupra picioarelor grele, obosite, umflate si tonifica venele.
Se toarna 1/4 l de apa peste 1-2 lingurite de coada soricelului (aproximativ 50 g). Se lasa la inmuiat peste noapte, apoi se da in clocot si se strecoara. Se beau 2-3 cani pe zi cateva saptamani.

Pasitul in apa (alternativ in apa rece si calda) este o buna gimnastica pentru vasele sangvine si un remediu pentru toate tulburarile circulatorii.

Masajul picioarelor cu spirt cu camfor sau rozmarin imbunatateste circulatia.

Usturoiul proaspat scade colesterolul si protejeaza arterele. Acelasi efect il are si leurda, ceapa si ghimbirul.

Frictiunile cu alcool mentolat ajuta impotriva arteriosclerozei.

Si aici ai putea gasi ceva:
http://www.tratamente-varice.blogspot.com/