| gina09 a întrebat:

Buna am 14 ani si 1.57 toate prietenele mele sunt mai inalte. pot face ceva ca sa cresc in lungime ceva exerciti? fundita love struck

4 răspunsuri:
| TSO7 a răspuns:

Basket sau din cate am auzit unu a crescut cativa cm doar atarnandu-se de bara cu greutati legate de picioare pentru cateva minute pe zi sau asa ceva laughing

| auroraa a răspuns:

Eu tot aveam asa problema fiindca eram mai mica cu un an decat toate kolegele si ma simteam mica! Ca sa crestitrebuie sa sari in coarda mult sau sa joci basket...sa stai intinsa la bara pentru tractiuni.kit poti iar apoi din nou sari...maninka multa laktate si produse cu kalciu.pe mine acestea m-au ajutat ft bine cresteam in deosebi vara! in doua veri am crescut cu 17 cm (suna straniu dar asa e) sper ca te-am ajutat

| Gabitza a răspuns:

Poti sa joci basket sau daca sti sa inoti, poti innota! happy Nu exista exercitii care sa te faca sa cresti de la o zi la alta si sa mai fie si vizibil! Cu timpul vei vedea cum ai crescut daca faci unul din aceste sporturi.

| Bogdan9183 a răspuns:

In general in jurul varstei de 14- 15 ani se incheie cresterea la fete. Si eu cunosc persoane de inaltimea ta si nu e chiar cine stie ce problema.
Daca inca tot nu ti s-au intarit cartilajele definitiv poti incerca sa faci exercitii de stretching, uite aici un articol :

http://hubpages.com/......Other-Tips

Oricum, incearca sa nu privesti inaltimea ta ca o parte rea. Tocmai asta este frumusetea oamenilor : toti suntem diferiti. Nu te gandi ca toate sunt mai inalte. Gandeste-te ca exista si mai scunde decat tine. Fii pozitiva.