| anonim_4396 a întrebat:

Bună,am 14 ani și mi-a venit ciclu pentru prima oară pe 19 iulie,a ținut doar o zi, acum ar trebui să îmi vină din nou pe 18 august sau peste câteva luni?

Răspuns Câştigător
| AnotherGirl a răspuns:

Hello! Din prima zi a menstruației numeri cam 28-32 de zile și aia ar trebui să fie prima zi a următoarei menstruații. În cazul rău, ar putea fi oriunde între 15 și 19 august. Totuși, în primii doi ani cel puțin, menstruația nu vine cu precizia asta de cele mai multe ori. Uneori vine mai devreme, alteori chiar și după o lună sau două. E normal. Cu timpul se va regla. Îți poți ține evidența în calendarul de pe telefon sau în aplicații special dedicate acestui lucru, cum ar fi Calendarul Menstruației sau Flo de pe Google Play/ Apple Store.

| anonim_4396 explică (pentru AnotherGirl):

Mulțumesc pentru răspuns

| AnotherGirl a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu drag!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Menstruatia ta este la fel ca a mamei tale, de aceea trebuie sa discuti cu mama ta, ca sa-ti spuna totul despre corpul fetitei, a femeii, despre menstruatie, igiena, protectie samd.

In primul an cand debuteaza ciclul menstrual la fetite poate veni cu intarzieri foarte mari, de cateva luni, pana se regleaza sau nu se regleaza niciodata, asta depinzand strict de corpul fiecarei fete si de mostenirea genetica de la mama ei.