| Doroteaa a întrebat:

Buna am 14 ani și nu mi-a venit ciclul menstrual dar încep să îmi crească sânii nu mari da nici mici am discutat cu mama și ea a zis că iei i-a venit la 13 ani

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

De pe net aflam urmatoarele

"Menarha apare de obicei, în termen de 2-3 ani de la dezvoltarea sânilor și de când părul pubian începe să crească. La 98% dintre adolescente, menstruația va debuta până la vârsta de 15 ani, vârsta medie fiind de 12, 43 ani. Doar 10% dintre femei au menstruația la vârsta de 11, 11 ani, în timp ce 90% au menstruația la vârsta de 13, 75 ani."

nota : menarhă- Momentul declanșării primei menstruații.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Simpatic):

Cum adica 75 ani? atunci esti 20 la menstruatierolling on the floor

aaaaa 15 ani
in rest ar timpul ca domnisoara sa aiba o discutie cu mama ei.Sunt lucruri mai multe de stiut decat ce ai scris tu.

| Simpatic a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Un articol de pe "doctor oana cuzino" ce sa-i faci atat pot doamnele de acolo

"11, 11 ani, în timp ce 90% au menstruația la vârsta de 13, 75 ani."

11, 11 ani cat o veni 11 ani si cate luni? happy

iar 13, 75 ani rotunjim la 14 ani laughing

deci nu e vorba de 75 de ani te asigur

e adevarat au rupt-o cu aceste statistici si procente!

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Simpatic):

13 virgula 75, adica aproape 14.Cam asa mi-a venit si mie
dar cred ca fetitelor de azi le vine pentru prima data mult mai repede.
Asemenea informatii tot mami trebuie sa le dea.Imi aduc minte perfect discutia cu mama, pana si locul il stiu.Au trecut vreo 40 de ani.

| Simpatic a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Doar cu o nota ironica marea majoritate a adolescentelor de astazi sunt crescute de o bunica cu zero cunostinte, caci mami este plecata de cele mai multe ori la munca in UE
de aici apar si abandonuri scolare cat si situatii de genul fete ramase gravide la 15 ani...

5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Multumesc pentru funda