| Miriamm a întrebat:

am 15 ani jumate si va rog din suflet sa ma ajutati pentru ca nu stiu ce sa mai fac.Credeti-ma chiar am nevoie de intelegere si sprijin si chiar nu e nimeni sa ma ajute.Mama mea a divortat acum 8 ani, si s. a recasatorit cu un barbat foarte "dur". Acest om, de cand a venit la noi in casa, parca totul e haos.Ma jigneste de fata cu mama, imi adreseaza cuvinte foarte, foarte grele, pe care eu una chiar nu le pot spune.Eu traiesc si cu bunica, si de fiecare data cand bunica mea face ceva ce acestui barbat nu ii convine, o injura, ii vorbeste urat, dar fara sa auda ea.Si intr. o zi...eu cu mama ne-am certat cu el dintr. un motiv banal, si a inceput sa ne dracuie pe amandoua, si i. a zis lui mama sa ma trimita la tatal meu natural.Mama evident ca nu a acceptat si de atunci numai si numai certuri am eu cu el si mama nu prea mai intervine in niciun fel in ultymul tymp.Credety-ma ca ma jigneste in ultymul hal si nu mai stiu ce sa fac, eu una am ajuns sa nu il mai suport, mi se face sila numai cand ma uit la el.Si de la o vreme, am vazut ca mama nu prea mai e de partea mea si a inceput sa se dea dupa el si pe mine ma cam da o parte. Spre exemplu, astazy...acest barbat i. a spus lui mama ca eu vorbesc seara la telefon, ca vorbesc in soapta.Mama cand a auzit a inceput sa tipe si spanand ca nu am voie sa vorbesc la telefon SEARA. Mi-a luat telefonul si a zis ca in fiecare seara asa imi va face, si mi. a spus sa stau la calculator doar pana la ora 11.Barbatul acesta, cand ii spunea mamei toate acele cuvinte le spunea cu care rautate numai ca sa ma infunde pe mine.Credety-ma ca nu mai pot! Nu gasesc sprijin in nimeni.Nici macar mama care as vrea sa imi fie aproape, nu mai e mama in adevaratul sens al cuvantului.Nu mai stiu la cine sa apelez si ce sa fac. Daca incerc sa stau de vorba cu ea oricum nu ma asculta.Si chiar nu imi place ca imi interzice anumite lucruri.Nu fac nimic rau ca vorbesc la telefon, doar vorbeam cu iubitul meu.VA rog ajutati-ma.Nu stiu ce sa fac sa ies din aceste situatii. Fuditza:X

Răspuns Câştigător
| Maddiii a răspuns:

Hey Miriam chiar imi pare rau pentru tote aceste lucruri groaznice!sad dar ia-o pe mama ta cu forta sa vb cu ea altfel, crede-ma, nu o sa reusesti sa o duci la capat... si toate aceste lucruri ce ai scris aici trebuie sa ii le spui si lui mama ta... happy o sa te asculte sigur, ai incredere, eu sincera sa fiu sunt ff sensibila la chestii din astea si de asta imi iubesc parinti ff mult! deci trebuie sa vorbesi cu forta cu ea si chiar daca nu vrea sa te asculte tu punete pe un scaun langa ea si inceatca sa-i explici suerinta ta. Bafta! te pup

2 răspunsuri:
| Passions a răspuns:

Hei scumpakiss Duci o viata grea,si nu-mi place sincer,sa i se intample cuiva asa ceva,si ma intreb de ce e atat rautatestraight facesadoh go on! Asculta-ma! si fa ce-ti spun! Acest barbat,este clar ca nu te poate suporta,si este un arogant,lipsit de minte! Nu te intrista,si fii optimista! In ficare moment,cand ii vei prinde pe amandoi,spune-le,fara pic de tragere de inima,fara lacrimi in ochi,dar totusi fara ura,spune-o doar cu o voce nemultumitoare,spune-le ca nu sufera sa fii carpa cuiva,si sincer,Doamne Fereste daca eram in locul tau,il bateam pe ala,cine ** se crede sa ma jigneasca pe mine? iubita mea! tu esti tu si nimeni nu te poate schimba! fii dura! sincer m-ai afectat pentru. ca nu pot suferii oamenii astia! Spune-i acelui "tata" nici nu-l poti numi asaraised eyebrows! Spune-i exact:"cine te crezi tu ma omule de vii in casa mea,cu reprosuri,cu arfe de prost gust,cu jigniri fata de mine si familia mea,tu n-ai cum sa vorbesti asa despre mine,afla ca daca am tacut pana acum am facut-o pentru. ca am vrut! nimeni nu ma jigneste pe mine ai inteleswinking? trebuie decat o data sa mai faci ceva,asculta-ma bine, ma crezi tu o copila fara minte, dar gandesc de 1000 de ori mai bine ca tine,asa ca tu taci cand vorbesc eu, si de vei incerca vreodata sa dai in mine, fii sigur ca vei ajunge la inchisoareapplause! si tu mamawinking il iubesti mai mult ca mine? vrei sa te fac eu sa suferi? asculta-ma! ca nu am 2 ani sa nu vad ce se intampla si sa nu inteleg! ma streseaza ideea asta, ce? nu pot sa fiu un copil normal fericit? tu![adica barbatul.] schimba-tewinking daca vrei sa fii inteles, va spun decat atat...nu-mi spui tu mie ce sa fac,cum sa fac,si nici mamei mele,uita-te in jurul tau,te voi accepta,daca te vei schimba in bine,ar trebui sa-ti dai seama ca tu nu esti asa,nu-ti sta bine cu firea asta dura,fii cald,bun si bland,intelegator,si vei fii si fericitwinking" poti spune ce vrei tu...dar ar fi o modalitate,du-te la Biserica, roaga-te fa fapte bune, numai face si tu relesad tine post. sper sa-ti mearga.bafta mmultakiss!

| printseeeesaaa a răspuns:

Eu zic sa ai rabdare acum mama ta este indragostita intr-o care masura de tipul acela si de aia nu ii de acord cu tine nu mi se pare corect sai deie dreptate unui strain spus asa pentru ca u nu ai putea sa-l accepti ca tata este normal sa te simti prost si sa vz ca mama ta ii ia apararea unui strain si nu tie ca esti copilu ei dar eu zic atunci cand ii ea prin preajma sa faci ce spun ei sa te creada pisicuta cuminte si cand ea e plecata si ramai cu ala sa ii comentezi si sa faci ce vrei iar cand ii va spune mamei tale u sa spui ca nu-i adevarat si orice tiar spune mama ta u sa faci in continuare asa in fata ei fetita cuminte si cand esti cu tipu sa faci ce vrei u asa el va renunta sa te mai abordeze si o sa te lase in pacee si in legatura cu mama ta asteapta putin sai treaca dragostea ca numai e adolescentawinking sper ca te-am ajutat