| Georgiana1357 a întrebat:

Bună.
Am 16 ani și vreau să plec de acasă la iubitul meu. Problema este că și el este minor, are aproape 17 ani. Mama lui este de acord. Ce se poate întâmpla? Poliția mă va duce acasă?
Doresc să primesc răspunsuri strict pentru întrebarea pe care am pus-o. Mulțumesc anticipat ❤️

Răspuns Câştigător
| CodrutElian1990 a răspuns:

Nu poti ramane, chiar daca el ar fi major. Daca fugi de mai multe ori de acasa, vei fi adusa inapoi cu politia, iar daca repeti poti ajunge, pana la implinirea a 18 ani intr-un centru de reeducare, iar el, dupa implinirea a 18, ani la puscarie. Pana la 18 ani esti sub tutela parintilor sau a statului.
Mama lui va fi trasa la raspundere penal daca te accepta in casa.

6 răspunsuri:
| Dana2103 a răspuns:

Mama lui este de acord,evident,face ce vrea copilul,interesul ei este sa fie multumit el iar interesul baiatului este sa se "joace" cu tine, nu sa te ia de nevasta. Ma sa stie deja ca mai mult de doua zile nu te va tine, nu risca ea puscaria. Te va trimite acasa ori te va lua politia fortat. Bafta cu "barbatul" tau care nu e in stare sa ceara o femeie de la parinti, fiindca e prea imatur, se foloseste de ma sa si de casa ei sa corupa alta minora.

| Georgiana1357 explică (pentru Dana2103):

Parintii mei nu sunt de acord cu el, tata mă bate doar pentru că sunt cu el. Noi suntem împreună de 3 ani, dar părinții mei au aflat acum 6 luni de el. Și de atunci tot sunt numită "curvă" și îmi iau bătaie. Am motivele mele pentru care vreau să plec și este alegerea mea. Voiam pur și simplu să știu dacă pot rămâne acolo atâta timp cât el nu este major.

| Dana2103 a răspuns (pentru Georgiana1357):

Nu,nu poti si daca esti agresata apelezi la protectia copilului

| Dana2103 a răspuns (pentru Georgiana1357):

Ca sa nu mai fi numita "curva" atunci nu te mai ascunde si renunta la ideea de a fugi la barbati. Oamenii nu vad o victima, o fata maltratata sau neinteleasa ci o usuratica

| Georgiana1357 explică (pentru Dana2103):

Nu fug la "bărbați" și faptul că mă ascund nu dă dreptul nimănui să mă numească "curvă". Normal că mă ascund dacă nu îmi dă voie cu el. Iar eu nu am cerut opinii, am cerut răspuns la întrebarea pe care am pus-o. Dacă nu îmi poți oferi informația de care am nevoie, poți trata întrebarea cu indiferență

| Dana2103 a răspuns (pentru Georgiana1357):

Acum am observat ca voiai strict un raspund la obiect. Ce voiam sa ti spun este ca sa minti sau sa te ascunzi nu face decat sa arate ca te simti tu o "curva",altfel ai fi asumata. Asta voiam sa ti spun. Nu intentionam sa te jignesc. Cat despre a te duce la barbati... sa nu ti imaginezi ca daca mergi la unul in felul asta,lumea o sa creada ca n ai face o si cu altii daca ai un astfel de obicei. Lumea e dura si vede mai mult decat ai crede tu. De ce ar trebui sa ti pese? Ar trebui,intr o anumita masura,nu tot ce se zice,bineinteles. Ar trebui sa te intereseze ca,in caz in care nu ti merge relatia,alti baieti care vor auzi de tine nu te vor trata cu prea multa incredere si s-ar putea sa nu ti convina. Inclusiv baiatul cu care esti acum. Nu ai fi singura care se casatoreste si peste ani este inselata si aruncata ca o carpa, desi credeau ca traiesc marea iubire. Barbatul cu care esti, daca te iubeste si te respecta, se respecta pe sine si nu te pune in situatia asta, nu te incurajeaza. Te protejeaza de la distanta. Stie bine ca asta e periculos si pentru tine si pentru mama lui. Daca stie si ii pasa, desigur.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Georgiana1357):

Nu poti ramane, chiar daca el ar fi major. Daca fugi de mai multe ori de acasa, vei fi adusa inapoi cu politia, iar daca repeti poti ajunge, pana la implinirea a 18 ani intr-un centru de reeducare, iar el, dupa implinirea a 18, ani la puscarie. Pana la 18 ani esti sub tutela parintilor sau a statului.
Mama lui va fi trasa la raspundere penal daca te accepta in casa.