| Darkbluecristina123 a întrebat:

Bună,sunt fata și luna viitoare împlinesc 19 ani. Vreau sa plec de acasă (sa fug) la prietenul meu care face 17 luna viitoare. Dar noi suntem impreuna de aproape 1 an. Ne iubim foaaarte foarte mult în ciuda vârstei. O sa stea și mama lui cu noi în casa. Întrebarea mea este : Îmi poate face ceva politia având în vedere ca eu sunt majora și el e minor? Doar locuim impreuna si atat. Nu plecam din tara, nimic.
Aștept răspuns urgent. Mulțumesc.

7 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Jullianna a fost prea dura, nu avea rost.
Are 17 ani, nu e copil, are discernământ și in ziua de azi băieții se maturizează mai repede.
Dacă voi va iubiți, măcar încercați, dacă nu merge asta e.Nu sunteți nici primul nici ultimul cuplu cu diferența asta de vârsta care după părerea mea nu nu este ceva greșit.
Părinții tai nu te pot obliga sa rămâi acasă cu forța, chiar dacă ei vor apela la poliție nici poliția nu te poate duce acasă pentru ca ești majora. Dar eu zic sa nu fugi pur și simplu pentru ca ii vei supăra foarte tare pe părinți și ei țin la tine, vorbește frumoși cu ei și explica-le ca ai luat o decizie și ai fi foarte fericita ca și ei sa fie de acord și ca vreți sa Rămâneți in relații bune.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Bondarel99):

Aici nu-i vorba de duritate, ci de realitate!
Habar nu ai ce inseamna sa te intretiii singur, sau sa-ti iei de munca, ca sa mai intretii inca 2 persoane.
Un pusti de 17 ani nu-i matur deloc, simplu pentru ca baiatul se maturizeaza cu intarziere de 2 ani fata de fete.
Apoi, la 17 ani nu are liceul terminat si nici BAC-ul luat, deci sanse sa-si ia d emunca fiind minime. in plus, poate apare un copilas si atunci, fata va trebuii sa stea acasa si sa aiba grija de copilas... cine le mai da bani, cine-i mai intertine?
Se pare ca mama baiatului nu prea produce nimic....deci, cine si cum se intretin 3-4 persoane?

| Bondarel99 a răspuns (pentru Violleta2022):

Pai si pana acum cine l-a întreținut pe băiat? Mama lui, așa va face in continuare, cel puțin pana termina liceul. Fata o sa lucreze, nu cred ca au de plătit chirie așa ca banii aia care vor intra in casa cred ca sunt de ajuns. Exista multe cupluri căsătorite care sunt întreținute de părinți, nu știu de ce, nu văd mutarea asta ceva imposibil.

| Violleta2022 a răspuns:

Eu as vrea sa stiu, cum va intretineti?
Mergi tu la produs bani sa-l intretii pe pustiulica si pe maica-sa?
Da, daca mama baiatului este isteata, te da in gat la Politie si poate scoate bani frusmoi de la tine, ca i-ai corupt minorul.
Nu are importnta ca el a consimtit la sex, cine stie daca nu cumva l-ai violat sau ai facut sex cu el cu forta... de deh, tu esti majora si se presupuen ca ai creier si poti lua decizii corecte.
Eu spun sa te gandesti de 10 ori inainte sa faci o asemena prostie mare, pentru ca vei regreta foarte curand.

| Darkbluecristina123 explică (pentru Violleta2022):

Nici măcar nu se pune problema de produs. Eu ma angajez sa lucrez pentru mine. Am luat bacul anul asta, îmi pot găsi foarte repede un job. Nu asta e important. Si faza ca îl corup, nu are cum sa ajungă mama lui sa zică asta la politie pentru ca dacă îl corupeam, nu ma mai primea în casa la ea nu? E logic

suntserios
| suntserios a răspuns:

S ar presupune ca la 19 ani ai ceva mai multa minte decat sa te duci peste un pusti si mainca sa in casa

| Nemessys a răspuns:

Pai. din moment ce el este de acord, dar si mama lui la fel, nu are de unde sa afle politia. Si daca ar afla, nu ai pati nimic ca doar nu-l,, deranjezi" sau ceva de genu'. Deci nu e nimic rau. Nu are ce sa ti se intample.