| IoanaAlexandra6 a întrebat:

Bună! Am 17 ani și 43 kg..am încercat pana acum toate metodele posibile pentru a ma îngrășa dar fără niciun rezultat, ce ma sfătuiți sa fac?

10 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Iti dau un raspuns diferit de restul care te ajuta daca esti dispusa sa depui efort. Sa mananci orice lucruri nesanatoase nu te va ajuta, sau daca iei in greutate, vei lua grasime si nu vei arata bine, pe tine te intereseaza sa pui masa musculara, pentru ca ea da forma frumoasa a corpului, nu grasimea.
Pentru a face asta, avand in vedere greutatea ta trebuie sa introduci zilnic in alimentatie 2g de proteina per kg corp, facem 43kg X 2g proteina = 86 g de proteina pe zi, acum ca atingi 90g nu e bai.
Aceasta proteina o iei din carne slaba, piept de pui/curcan, copanele de pui/curcan fara piele, cotlel de pui, peste, fructe de mare.
Sa iti faci o idee hai sa luam pieptul de pui, ai avea nevoie zilnic de aproximativ 270g de piept de pui pe zi, poti afla detalile nutritive prin aplicatii gen myfitnesspal, si pentru energie carbohidrati sanatosi alaturi de carne, adica legume, orez, cartofi, fasole, si dimineata ovaz cu fructe pentru energie, sau orice alta cereala iti place.
Asta ar fi prima parte, a doua parte e antrenamentul muschilor, ori iti faci un abonament la sala, ori incepi exercitii de facut acasa pentru masa musculara, sunt pe Youtube o gramada.
Aceste doua lucruri, alimentatia plus antrenamentul iti vor castiga un corp de vedeta, si nu exagerez, atata timp cat esti dispusa sa faci o schimbare pentru tine pe termen lung, ai nevoie de antrenament pentru a-ti creste musculatura si a prinde forme, si de proteina care e sfanta pentru ca ea are rolul de a reface musculatura dupa antrenament si a o creste totodata.
Uite un exemplu, cu toate ca sunt sute daca cauti:
https://www.youtube.com/watch?v=XVInEcmtV90&ab_channel=StephiNguyen

| IoanaAlexandra6 explică (pentru MarianWLF):

Mulțumesc de sfat! Asta o sa fac.

| MarianWLF a răspuns (pentru IoanaAlexandra6):

Ma bucur, succes happy

| Violleta2022 a răspuns:

Ai incearcat sa triplezi cantitatea de mancare care o mananci la fiecare masa?
Fiindca numai asa poti sa iei in greutate, mancand cat mai multe calorii.

| IoanaAlexandra6 explică (pentru Violleta2022):

Am încercat, dar degeaba.

| Violleta2022 a răspuns (pentru IoanaAlexandra6):

Este evident ca nu mananci suficient, doar ai tu impresia ca manaci mult, fiindca nu-ti numeri caloriile sa vezi ca trebuie sa ai peste 3000 de claorii pe zi, ca sa asimilezi.

| VoidEternal a răspuns:

Sa aștepți. La un moment dat o sa îți fie dor de corpul pe care îl ai acum.

| OSLOMELBOURNE a răspuns:

Mănâncă 3 mese pe zi, evita stresul, razi cât mai mult

| IoanaAlexandra6 explică (pentru OSLOMELBOURNE):

Mananc și câte 4 mese pe zi, și tot nu am văzut nicio schimbare

| mariana91h7 a răspuns:

Trebuie sa mânănci la un program fix, de 3 ori pe zi, si daca dorești gustări între mese. Daca astazi ai micul dejun la 9, si maine tot la 9, si asa mai departe