| david111 a întrebat:

.am ajuns la varsta de 20 de ani si inca nu pot trece peste timiditate...sunt timid in fata fetelor si nu le pot privi in ochi in momentul in care vorbesc cu ele.din aceasta cauza nu am avut nici prietena pana acum.Nu sunt disperat in aceasta privinta doar ca vreau niste sfaturi cum sa fiu mai indraznet si sa am incredere in mine..nu vreau raspunsuri gen te duci la fata respectiva iti infrunti frica si o privesti in ochi si vorbesti cu ea..ca sa fac chestia asta trebuie curaj si nu am acel curaj..deci am nevoie de raspunsuri cat mai sincere..si fara rautati.dau funda happy

10 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

E cu dus intors asta prietene.Eu cand eram timid atrageam fetele ca magnetu, dar ma rusinam si isi pierdeau interesu.Acum ca is tupeist, si le zic din start ce ma deranjeaza, e cam nasoala treaba.E cam cu dus intors intelegi? Pur si simplu fi tuwinkingNu trebuie sa te schimbi.Eu m-am schimbat, am inceput sa fiu mai tupeist, sa fiu mai golan, si parca imi pare rau, era mai bine sa fiu asa timid,(pe o parte) ma vedea lumea altfel.Acum parca,'aud' vorbele rele care se vorbesc pe la spatele meu.Insa gura lumi o astupa doar pamantul, revenind la intrebarea ta.Nu e ceva ce 'se invata' e ceva ce tine de tine, de felul tau de a fi, de omul care esti cu adevarat.Si cel mai important e ca nu trebuie sa iti fie rusine cu tine, cu parinti tai, si asa mai departe.Nu iti mai face probleme, asta va trece.Vei vedea, vei vedea vei gasi prieteni, fete, baieti care sa te accepte asa cum esti.Eu personal sunt cam 'zapacit' si imi gasesc cam greu anturaj sa ma integrez.Multi sunt si profitori, eu nu cred in prieteni, ci cred in cunostinte happy

| AdelinaC a răspuns:

Daca ai stii ce apreciat poti fii in ochii unei fete serioase!
Ai incredere in tine, pur si simplu! Toti oamenii sunt buni la ceva, fiecare are un atu al sau. Trebuie doar sa gasesti acel ceva care ti se potriveste. Nu ai cu ce sa fii mai prejos fata de ceilalti. Esti om la fel ca ei, ceea ce deosebeste este atitudinea fata de viata. Iar indrazneala o vei castiga dupa ce iti vei cultiva increderea in sine

| peperonies a răspuns:

Pai poti sa te duci la farmacie si sa ceri o pereche de testicule. nu mai stiu daca se dau fara reteta dar daca vrei iti scriu eu una si te duci tu si le iei cand vrei.

| Axys a răspuns:

Buna iti voi da 7 sfaturi nu ai nevoie de Psiholog.
1. In primul rand, nu te izola. Cauta-ti parteneri de discutie in jurul tau, de preferat mai intai in familie.

2. Daca trebuie sa dai un telefon sau sa vorbesti cu cineva important pentru tine, fa-ti notite dinainte cu tot ce ai vrea sa spui si memoreaza. Avand totul pregatit nu o sa mai treci prin acea senzatie ca ti-ai pierdut ideile. Te vei simti mai sigur pe tine.

3. Cand te cuprinde senzatia de anxietate, depaseste-o facand o gluma. Simtul umorului te va salva de un moment penibil pe care nu ti-l doresti.

4. Invata sa primesti complimente. Multumeste-i persoanei imediat si folosindu-te de asta, incearca sa legi o conversatie.

5. Nu te pedepsi si nu te chinui singur. Ganduri despre cat de aiurea vorbesti sau ca nimeni nu te agreeaza, poate ti-au trecut de multe ori prin minte pana acum. Totusi, sa stii ca nimeni nu te judeca atat de aspru cum o faci tu. Si nici nu are dreptul! In plus, nu generaliza esecurile sociale. Te-ai balbait azi la sedinta? Nu te pedepsi crezand ca orice discutie va fi la fel.

6. Spune-le celor din jur ca esti timid. Ca sa nu creada ca esti distant si arogant, cand tu doar vrei sa stai in coltul tau, pentru a nu iesi in evidenta.

7. Invata sa acceptati si respingerea. Este unul din riscurile pe care oricine si le asuma in contactele sociale. Incearca sa nu o mai iei ca pe ceva strict personal.

| SaraYang18 a răspuns:

Eu am 17 si sunt fata. Se pare ca semanam foarte mult in acest sens si eu sunt o fire timida si imi este frica sa merg sa-i spun unui baiat ca-l plac. Mai frica decat sa-mi spuna ca nu ma place, e sa devina rece si distant si sa ma trateze ca o fantoma desi inainte ne intelegeam bine si vorbem. Mi s-a intamplat asta demult chiar de 2 e cel mai crud lucru posibil. Oricum dupa faza aia acum mi-e si mai groza s-o fac dar stiu ca voi reusi am incredere. Timpul trece oamenii se mai schimba si mai uita. Iar acum acei baieti mai vorbesc cu mine si ma saluta daca ne vedem accidental. Dar groaza tot ramane.

| Jessie1234 a răspuns:

Salut!
Cred ca nici nu ai gasit o fata care sa te accepte asa cum esti.Se trece greu peste timiditate si tu stii asta cel mai bine.
Cum spunea cineva mai jos, ai nevoie de o relatie.o relatie cu o fata care sa iti dea inceredere in tine, sa te faca sa te consideri un baiat dorit si sa "iti depasesti limitele" daca se poate spune asa.Cred ca in interiorul tau, ai nevoie de o confirmare ca esti un baiat pe care fetele il plac.
Lucrurile astea vor veni cu timpul.Vei intalni la un moment dat o fata care te va place asa timid si fara sa iti dai seama te vei apropia mai mult de cat ai crede tu vreodata.Ai sa razi,dar chiar sunt fete care viseaza la un baiat ca tine.
Ca sfat, singurul lucru care imi trece prin minte acum este sa iesi in oras, sa iti invigi temerile flirtand cu o fata, dansand cu alta si tot asa, chestii nevinovate care incet incet te vor aduce pe drumul castigator laughing
Bafta!

| gyjrthdfhdfhgdfghdfhdsfhgdfhdfhdfhgdfhg a răspuns:

Sincer ai nevoie de o relatie cu o fata. care sa te invete. sa-ti dea impulsul! Incearca sa iesi si tu cu fetele si cu baietii in oras sau prin alte circumstante. implicate. asta inseamna ca tuu nu ati dai interesul ca sa vorbesti cu ele... trebuie sa fii un pic mai intepat mai cu tupeu /... Crede-ma incearca si ai sa vezi!

| gyjrthdfhdfhgdfghdfhdsfhgdfhdfhdfhgdfhg a răspuns:

Sincer. ai nevoie de o relatie care sa-ti dea impulsul. trebuie sa te implici prietene. trebuie sa-ti dai interesul. pentru ca fetele nu vin singure la tine. tu trebuie sa te duci la ele!