| SadBoyForever a întrebat:

Cum scap de timiditate in preajma fetelor?

Nu am avut niciodata o prietena din motiv ca sunt timid, efectiv nu pot privi o femeie in ochi cand aceasta vorbeste cu mine, eu am mai discutat cu fete dar doar ca prieten, nimic mai mult deoarece nu am curaj in fata lor.

Cum pot depasi acest moment?

Ce trebuie sa fac sa scap de timiditate?

Va rog, vreau un sfat!

8 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Fa-ti prieteni mai intai, obisnuieste-te sa socializezi in orice fel de conditii.

Este necesar să fim deschişi, prietenoşi, pentru a ni-i face pe TOŢI cei din jurul nostru prieteni, pentru a ne face viaţa mai uşoară (chiar dacă nu toţi vor trece de-a lungul timpului "probele" prieteniei).

Este necesar să-ţi faci prieteni buni. Este întotdeauna nevoie de ei (deşi se spune că în viaţă poţi avea doar unul sau doi prieteni cu adevărat buni, la bine şi la greu, mai mulţi de atât fiind un lucru foarte rar, depinzând de firea noastră).

În ciuda tuturor deamăgirilor vieţii avem nevoie de a acorda mereu şi mereu şanse şi încredere (în limitele demnităţii şi ale socializării umane) celorlalţi pentru a ne întreţine astfel armonia şi propriul echilibru. happy

| SadBoyForever explică (pentru milan9):

Eu sunt din nefericire mai timid, de mic nu am putut sa vorbesc mai detaliat cu fetele, efectiv cand o femeie ma intreba de vb eu lasam capul in jos, regret ca faceam asta, pur si simplu si acum intampin aceeasi problema.

Momentan eu nu sunt prieten cu nici-o fata, pur si simplu eu nu am curajul sa privesc in ochi o femeie atunci cand aceasta vorbeste cu mine, mereu las capul in jos si tac.

Cum fac sa pot vorbi cu fete si eu in sfarsit?

Pe scara cu mine stau 3 fete cu maxim 2 ani mai mici decat mine, insa efectiv nu am vorbit niciodata cu ele, deoarece sunt prea timid.

Cum pot scapa de timiditate oare?

| iurii75 a răspuns:

Salut, să ştii că nu este numai cazul tău. Poţi vedea aici unele sugestii.http://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/1102008103
Succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La ce postliceala esti pe ce se axeaza, specialitate.

Eu zic sa iti impui ca de maine sa te schimbi, de exemplu ai mai mult tupeu in tine ce daca rade lumea.
Daca se mai ia vreo fata din clasa de tine iate si tu de ele, nu mai sta singur in banca, cauta verga slaba ( fata care nu este cea mai smechera nu vb. cel mai urat...) si punete in banca cu ea comenteaza cineva ceva, fi nepasator nu baga in seama incearca sa gasesti un raspuns.
Cel m ai important este sa nu arati ca esti slab fi increzator.

| EmmaShefferd a răspuns:

Ca sa ai o iubita cand esti timid, fa-o mai intai prietena. Te vei obisnui cu ea pana nu iti v-a mai fi teama sa ii spun ce simti. E ca si cum ai spune surorii tale ca o iubesti. Nu ti-e teama sau rusine sa o faci pentru ca o stii de multa vreme. Desigur e vorba de sentiment diferit. dar intelegi tu

| PoneiulFERICIIIIIT a răspuns:

(chiar daca suna penibil) Incearca sa vorbesti singur in olginda, exerseaza eye contactul, cum sa te uiti, cum sa zambesti etc etc, astfel daca ai totul sub control scapi si de timiditate. Funda?

| elenaQwerty a răspuns:

Ti-as spune ca poti depasi acest moment daca incepi sa fii putin "flirty" cu fetele din jurul tau, dar doar putin, nu sa te dai la ele ca un nesimtit. :)) Poti sa incepi sa cunosti arta asta prin care 2 oameni de sex opus incep sa se apropie un pic mai mult unul de celalalt. Aaa, in principiu, sa poti fii mai deschis si mai direct (dar nu ma refer la tupeu) cu fetele.
De exemplu, intalnesti o fata draguta la o petrecere si vrei sa te apropii de ea, sa va cunoasteti, etc. Ei bine, in acele momente, sa nu te concentrezi pe ganduri de genu': isi da seama ca mi-e rusine(chiar daca nu-ti e, asta te poate face sa-ti fie), nu o pot privi in ochi, va fi un esec conversatia, etc. Concentreaza-te pe moment in sine si fii natural, deschis, poarta-te de parca e ceva super normal ce faci.
Ideea e ca trebuie sa incerci pentru a te obisnui si sa scapi de timiditate. Si eu sunt cam timida, dar sunt in procesul de "vindecare". :)) Daca vrei sa mai vorbim, cauta-ma pe fb: https://www.facebook.com/profile.php?id=100008002864192

Succes! :D

| Anna5forever a răspuns:

Nu trebuie sa scapi de timiditate pentru ca unele fete asta caută la un băiat nu te schimba pentru ca te consideri timid alege doar persoana potrivita...:-):-)