| Nxndxni a întrebat:

Am aproape 16 ani și am un iubit.
Eu provin dintr-o familie mai stricta la asa ceva, dintr-o familie de tigani mai exact și eu am voie de pe la 17/18 ani sa am un iubit.
Dacă familia mea ar afla ca am un iubit, nici nu mi-aș putea imagina ce s-ar putea intampla.
In primul rând ei ar zice ca i-am facut de ras și asa mai departe, iar eu îmi iubesc părinții mai mult decât orice, problema e ca varul meu a auzit de la un baiat care îmi vrea raul și are ciuda pe mine ca eu sunt cu un baiat, sa ii spunem și noi X iubitului meu.
Îmi e foarte frica sa vorbesc cu varul meu dar iubitul meu a vorbit cu el și i-a zis ca nu suntem impreuna dar nu stiu dacă l-a crezut.
Eu și iubitul meu ne iubim nespus de mult și vrem un viitor.
Ce ar trebui sa fac dacă părinții mei ar afla?

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Wow scandal pentru că ai iubit la 16 în loc de 17, o diferență enormă într-adevăr. Ascunde relația până la 17 dacă îs așa bătuți în cap

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

In primul rand, trecand repede peste ce ai scris, ai notat cu X iubitul tau, dar nu ai folosit deloc simbolul asta pe parcursul descrierii tale.
In al doilea rand, nu poti sa iti iubesti parintii mai multe decat orice... pe tine trebuie sa te iubesti in primul rand, sa fii impacata cu tine si apoi cu altii. Si asa... iubitul tau ce rost are daca nu pe el il iubesti cel mai mult?

Trecand peste asta, este frumos sa te indragostesti si stiu ca ai un sentiment foarte placut in tine, in legatura cu voi doi. Dar consider ca este prea devreme sa te gandesti la acel "viitor" impreuna, din moment ce se poate intampla orice. Nu spun ca este si un lucru rau.

Nu stiu care sunt legile pe acolo si pedepsele parintilor tai daca afla acest lucru, dar nu ar trebui sa se intample nu stiu ce tragedie (repet, nu stiu tot demersul).
Ca sa iti raspund la intrebare, nu putem sa iti spunem un raspuns clar in privinta parintilor tai. Daca o sa afle, incerci sa le explici frumos cum sta treaba, sau pur si simplu negi. Cum o sa conteste ei ca nu este asa? Puteti sa va iubiti in tacere pana cand trec anii si aia e.

| lilith16 a răspuns:

Te pazesti, de ce sa afle, plus iubirea ta o sa dispara in cateva luni si nu o sa il mai iubesti asa de mult si o sa le multumesti parintilor pentru asta, o sa suferi, sa speram ca nu suferi si cu burtica plina de treaba lu iubirica ca e mai grav. Vezi sa nu duca iubirea asta la extreme. Si sa nu profite de tine ca esti mica si uşor de manevrat. Dar revenind, ce e asa greu sa pazesti pe unde de pupi cu el si sa ni stati in locuri publice? le spui părinţilor ca te vezi cu o prietena si te vezi cu el, foarte greeuu

| Beyou799 a răspuns:

In primul rand, iubirea adevarata se construieste in timp. Poate ceea ce ti se intampla este o iluzie a inimii, si cu toate astea, habar nu ai cat de repede poate trece cu toate ca sentimentul este foarte puternic. E foarte usor de confundat cu iubirea aceasta iluzie, la fel si obisnuinta. Daca parintii tai afla, le poti spune ca ai vrut sa le spui dar nu stiai cum vor reactiona si faptul ca au aflat au venit chiar la fix. Ie poti enumera multe dintre calitatile lui, si nu le spune ca esti indragostita, asta ii vor agita si mai tare dupa vestea recent aflata, le poti spune ca il placi ca si persoana, comportament, ca ai ce sa discuti cu el, ca mai ai asa cu cine sa iesi din casa, si ca e foarte ok ca baiat. Si ai si considerat ca nu atat de important sa le spui avand in vedere ca relatia dintre voie este doar una de apreciere una fata de celalalt, si ca nu e chiar o "relatie". Ca te intelegi mai bine cu el decat restul prietenilor. Dar sa fii atenta, ca baietii nu sunt de multe ori ceea ce par, sa stii ca le e foarte usor sa spuka " te iubesc" cu atat mai mult daca nu simt asta cu adevarat, iti pot spune cuvinte frumoase de iti vine sa ii crezi, si fara sa vrei, ti se aprinde un sentiment fata de acel baiat. Asa ca ai mare grija, ca in comparatie cu asta, problema parintilor tai ar fi una minora.