| coolgirl2626 a întrebat:

Buna am doi caini si nu stiu cum sa ii dresez sa faca cateva trucuri si sa ma asculte,

Răspuns Câştigător
| funky7up a răspuns:

Aratale ce vrei sa faca si atunci cand reusesc si sa ii dai ceva de mancare gen bobite pentru cateii, carne, la unii merge si cu paine big grin!

6 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Ce rasă sunt, ce vârstă au?

| alextotal a răspuns:

Salut. Eu pot sa te ajut cu trucul asta: cum sa sara un obstacol (te rog sa imi dai funda) deci iei un bat si il tii cam la 30 de cm de pamant conteaza cat de mare e cainele si dupa bat pui mancarea lui preferata (poti niste bobite) incet incet, zi cu zi urmand aceasta metoda vei reusi sa faci cainele sa sara obstacole. Funda te rog.

| hinatakaname a răspuns:

Am invatat de la un dresor care mi-e prieten ca dresajul merge bine cu pipota ca recompensa.
Taie pipota in bucatele mici, i-ati o vesta (pe care nu o mai porti) cu multe buzunare in care sa pui diferitele bucati, pentru ca animalutul tau sa nu le vada si sa stea sa se uite la tine in loc sa faca ce ii spui.
Ideea cu pipota (sau cu orice alta recompensa) e ca cainele (cacofonie inevitabila, scuze; daca nu ma animalutulesc pe aici.big grin) nu trebuie sa stea sa rontaie la recompensa, ci sa o inghita si sa continue cu dresajul. De asemenea, are gust foarte bun (zic dresorii...). Multi dresori folosesc pipota.
Vesta pe care nu ai de gand sa o mai folosesti in public e din cauza mirosului. Aparent e cam greu de scos (desi nu cred ca imposibil).

Altfel, sunt de acord: comenzi simple la inceput, ca sezi, culcat, etc. Eu cu biscuiti pentru caini am reusit sa-mi fac cainele sa sada, dar e destul de batran pentru asta.

Mult noroc!happy

| coolgirl2626 explică (pentru hinatakaname):

O sa incerc sa fac asta cu cainii mei mersi pentru raspuns:d

| Alexandra_Aly_1997 a răspuns:

Pai cea mai buna metoda e sa ai rabdare cu ei si la fiecare exercitiu sa'i recompensezi cu ceva papa big grin

| Dragomir_Raul_Laurentiu_1990 a răspuns:

Buna, am avut si eu 2 caini, dar ca sa ii dresezi depine de varsta si temperament. Daca are max. 8 luni, e usor, trebuie sa incepi cu comenzi gen,, sezi,, si sa il recompensezi ex(cu mancare de caini)