| anonim2832004 a întrebat:

Ieri am cumparat un pui de caine. Cum pot sa-l dresez sa faca trucuri?

Răspuns Câştigător
| Rivulette a răspuns:

Lasa-l sa se obisnuiasca intai cu tine, cu casa. La inceput va face foarte mult in casa, e important sa-l duci la locusorul lui (inainte sa-l vaccinezi, nu-l lasa sa mearga pe jos afara!) dupa ce se joaca cu tine, dupa ce se trezeste si dupa ce mananca. Daca se scapa in casa, curata imediat locul, spune-i ca nu a procedat bine. Dar nu-l lasa sa te vada curatand. Asa va fi obisnuit sa ceara afara.

Dupa 2-3 luni, cand e obisnuit cu casa si cu tine, poti incepe dresajul. Poti sa-i iei niste biscuiti si sa ii dai comenzi. Daca le executa corect, da-i biscuitele. NU il bate. Pedeapsa lui ar trebui sa fie faptul ca nu primeste recompensa. In caz ca face ceva mai grav, poti sa il certi putin, dar doar atat.

1 răspuns:
| viotedy a răspuns:

Intai sa se invete cu tine.Pana la trucuri invata-l sa se ceara afara.