| anonim_4396 a întrebat:

Buna! Am nevoie de ajutor urgent, cred ca am o problema grava de mentala si de personalitate, e o poveste foarte cringe, numa sa stiti, ma descarc si va explic cum sunt eu:eu ca fire intodeauna voiam sa fiu placuta(de cand eram mica si pana acum incontinuu aveam o pasiune, cand eram mica de la 6-13 ani cream orice era posibil, eram fascinata de dragoni si pasari si faceam pasari si dinozauri imensi din tot ce aveam. Am invatat tot despre toate pasarile din lume, eram credeti-ma stiam toata structura aripilor, oaselor, tot despre cel putin 500 de pasari, eram obsedata, ii uluiam si pe parintii mei, de la varsta de 13-16(atata am actual)am invatat tot despre psihologie,boli mintale,ma uitam la documentare,la manipulare,eram si sunt obsedata de dark psychology, deci toata viata mea am invatat. A si am uitat sa va zic ca in acelasi timp cantam la pian si desenam superb,profesori,adulti toti erau si inca sunt de capacitatea mea mentala si acum ma gandesc ca am o problema mintala grava, deci va rog ajutor! Eu sunt o fire prea sociabila,la modul ca ma duc la un strain si il iau in brate daca ma provoci fara nici un bai, na si acum asunt obsedata si disperata dupa baieti(mi s-a zis)nu am avut niciodata relatie, na si credeti-ma iubesc, iubesc male attention, as face orice pentru aia, cand sunt inconjurata de baieti sunt in al 9 a lea cer,cateodata ma comport ca o pick me(si asta cred si colegele),numa ca cateodata pun cele mai stupide intrebari ca sa ma bag in seama cu ei,dar ei nu fac asta nicioadata,nicioadata nu imi cer ajutor,ma intreaba ceva,sau se baga in seama cu mine. Acum am ajuns la stadiul in care nu mai imi place de nimeni ca cunosc si vreau sa schimb,nu imi plac prietenele male fete si nici o colega nu ma suporta, orice chestie ce faci de exemplu,imi ignori intrebarea,imi strici ziua,rau de tot,incat ma duc acasa si plang si ma cred o proasta si ca nu merit nimic(la nivelul asta sunt). Na si cand ii sa ma bag in seama sunt numai pe interese(il stii pe x si y,in ce clasa este? Cum il cheama? Unde locuieste?) Sunt obsedata sa imi fac prieteni noi incontinuu(mi s-a zis)sunt foarte spontana si obositoare(mi s-a zis)sunt un attention seeker(mi s-a zis)si sa stiti ca chiar as face orice pentru atentie,numa ca asta e baiul,cand primesc atentie ma comport atat de cringe(nu va pot explica, ii prea cringe)cand un baiet ma place este o validare, cand cineva ma complimenteaza e o validare (nimeni nu ma complimenteaza numa daca cer indirect). Vreau sa fiu normala, sa fiu primita de celelate fete(nu sa aiba un grup in care numa isi bat joc de mine, sunt stresanta cateodatasadce nota ai luat? ai stiut?(fac asta sa ma bag in vorba)mai avem mult x? Sigur asta e drumul bun? Unde locuiesti? Aici? Mai avem mult?) V-am zis pun intrebari fara sa gandesc si dupa ce le zic realizez ca sunt cringe, am impresia ca cineva gandeste pentru mine si apoi realizez ce am spus), ma comport atat de ciudat cand nu sunt confortabila, si na la finalul zilei colegii ma vor considera proasta(din cauza intrebarilor pe care daca le gandesti 2 secunde stii raspunsul), cringe(la modul ca fac actiuni repetitive, a si nu v-am zis la modul cat de insecure sunt cand manc(FOARTE)mi s-a zis ca am mai multe personalitati si e adevarat si vreau sa va intreb sincer daca credeti ca chiar is proasta. Nu stiu daca are legatura dar cand eram mica singurele mele interanctiuni erau cu barbati de 40 de ani si cu aia vorbeam si discutam,dar presupun ca nu are de a face cu dorinta mea insetata dupa tot ce inseamna baieti,nu? Nu sunt matura,nu merit,la modul daca cineva vine la mine sa imi ceara ceva sunt foarte fericita,daca cineva ma intreaba ceva la fel,da nu inteleg,nimeni nu initiaza nimic cu mine,nu sunt invitata,nimeni nu se baga in seama cu mine,deloc. Daca eu nu m-as baga as fi invizibila, dar cand sunt cu baieti parca primesc atentie si validare,dar din nou,nu initiaza nimic, de cand eram mica aveam ganduri ciudata ce m-au traumatizat rau de tot, tot ce vreau acum e sa stiu ce problema am si sa stiu de ce nimeni nu ma invita niciunde, ca eu tot nu inteleg, credeti ca ar trebui sa merg la psiholog? Daca ati citit pana aici va multumesc din tot sufletul si sper sa ma ajutati cu ceva sfaturi

6 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.De obicei validarea pe care nu o primesti de la parinti o vei cauta in mod nesanatos sa o gasesti/primesti de la alti oameni. Daca inca esti eleva, ia in considerare sa mergi la psihologul scolii, nu trebuie sa platesti nimic si te va ajuta macar sa iti mai clarifici unele lucruri.Din felul in care se scrii rezulta ca nu prea e ordine acolo unde trebuie.Gandeste-te ca daca nu intelegi problema, nu o vei putea rezolva.Ei bine, psihologul te va ajuta in acest sens si te incurajez sa mergi.

,, nu stiu daca are legatura dar cand eram mica singurele mele interanctiuni erau cu barbati de 40 de ani,si cu aia vorbeam si discutam, dar presupun ca nu are deaface cu dorinta me ainsetata dupa tot ce inseamna baieti, nu?'' Stai, ce? Tu vorbeai cu pedofili cand erai mica? Cum adica singurele interactiuni?

| MrAM a răspuns:

Nu am avut rabdare sa citesc intregul roman…ori ai probleme cu increderea de sine si astepți sa ti se aprobe orice chestie pe care o faci. Ori cauți validate din partea oamenilor in general baieti… ca asa sunteți voi fetele. Orcum nici una nici alta nu e ok. Si la faza cu inițiatul din partea baieților la ce anume te astepti? Eu zic sa ai grija sa nu fie opusul la ce vrei tu

| mosora2002 a răspuns:

Salut! Eu sufar de antisocial personality disorder! Din ce imi descrii s-ar putea sa suferi de acelasi lucru!

| user643890655 a răspuns (pentru mosora2002):

Nu sunt introvertita

| mosora2002 a răspuns (pentru user643890655):

Parca ziceai ca stii bolile! antisocial inseamna psihopatie. 7 din 10 oameni au tendinte psihopatice. unii mai mult decat altii!

| Artis a răspuns:

E destul de complex subiectul iti raspund pe scurt aici si daca vrei mai detaliat poate vb pe discord, specia umana doreste sa se asocieze cu gena cea mai "frumoasa" uita-te la orice filme si o sa vezi mereu aia populari sunt frumosi, inalti etc si antisocialii opusul. Sunt sute de studii pe tema asta efectiv asociem personalitatea unei persoane cum arata.Nu incerc sa te descurajez ba din potriva iti recomand sa nici nu le dai atentie celor ce te ignora nu iti merita atentia, mereu poti gasi oameni faini doar ca dureaza timp pana sa ii gasim.