| iuliana_5601 a întrebat:

Am nevoie de ajutorul vostru
Am 15 ani jumate si inca nu mi-a venit DELOC ciclulsad
Sunt dezvoltata, am sani am par la subrat si in zona intima si pe picioare[bineinteles ca ma epilez] dar am zis asa ca exemplu.si sunt si cam grasuta.
care credeti ca este cauza de nu imi vine
mamei mele i-a venit pe la 13-14 ani parca. si bunicii mele adica llu mama mamei mele pe la 16 ani[cand cica i-a facut o injectie sa-i vina]
mama a vrut sa ma duca la consult de multe ori. dar i-am zis ca nu ca imi este frica. cam ce iti face la un astfel de consult?
astept raspuns si rog seriozitate

6 răspunsuri:
| doar.pt.voi. a răspuns:

Buna.
Stai linistita.
Ciclul vine pana la varsta de 16 ani.
Daca tot ai motive de ingrijorare nu strica sa te duci la un consult.
Nu trebuie sa-ti fie frica.
Multa bafta si o seara placuta in continuarehappy

| xxdd a răspuns:

Pai. nu-ti mai face chiar atatea griji straight face
Dupa cum observi si mamei si bunicii tale le-a venit mai tarziu, asa ca linisteste-te, este ceva ce se mosteneste si tine de la o generatie la alta. Deocamdata inca nu face nimic, dar daca treci de 16-17 ani si n-a venit du-te la dr. ginecolog pentru un consult.

De exemplu mie mi-a venit destul de devreme (cls a3a) si nu m-am speriat sau mers la doctor pentru ca stiu ca asa le-a venit si mamei si bunicii mele. :d

| LittleDreamer a răspuns:

Nu cred ca este cazul de consult doar daca nu iti vine menstruatia pana la 17 ani. Daca zici ca esti dezvoltata inseamna ca si menstruatia trebuie sa iti vina.Sunt fete la care le vin foarte repede sau la care le vin foarte tarziu.Primele semne ale aparitiei menstruatiei sunt dezvoltarea.De cand ai inceput sa te dezvolti?
Eu zic sa stai linistita, sa mai astepti putin timp.Am citit undeva ca menstruatia apare la 2 ani de la inceperea dezvoltarii, cam asa.:*

| miky_4769 a răspuns:

Daca ai dureri in zona abdominala cel mai probabil nu ai himenul perforat. Asta nu e mare scofala, se rezolva la ginecologhappy sanatate multa!

| pika a răspuns:

Nu trebuie sa te sperii...fiecare persoana e diferita, are oragnismul total diferit de cel al parintilor sau al prietenilor. Bunicii mele i-a venit la 19 ani dar nu stiu cauza. Pur si simplu i-a venit la o varsta mai inaintata... Daca totusi vrei sa faci un control, nu stricawinking

| Arina_9127 a răspuns:

Stai linistita. Menstruatia iti va veni in momentul in care organismul tau va considera ca a venit momentul. Nu incerca sa-i grabesti aparitia pentru ca nu are niciun rost. Te vei satura mai tarziu. Totusi, ca sa nu-ti mai faci griji poti merge la un doctor. Iti recomand ca intai sa mergi la doctorul de familie, nu cred ca e nevoie de ginecolog. Si daca te duci la ginecolog acesta nu te va consulta intern (nu e cazul). Stai linistita si bucura-te de anii astia frumosi.