| smileysmiley a întrebat:

Buna!
Am o colega in clasa... ea este mai pitica asa si mai a dracu... dar sincer nici eu nu sunt mai prejos ca ea. Ea este tipul de persoana in care nu prea poti sa ai incredere, te corupe cu "prietenia" ei si dupa aia te lasa cu ochii in soate spunandu`ti secretele sau amenintandu`te cu ele.
Dupa mintea mea, eu cred ca este o persoana cu 2 fete, iar ea fiind invidioasa pe mine ca am prieteni aproapiati in clasa i`a corupt si pe ei de partea ei, eu neramanand aproape cu nimic.
Inainte eram prietena si cu fete si cu baieti, acum i`a luat de partea ei si ma barfeste pe la spate spunandu`le sa ma bata dupa ore sau chestii din astea si mereu vorbeste prin biletele cu ei in ore numai despre mine...
Nu stiu ce sa ma mai fac, joia trecuta am facut poze cu aparatul ei la scoala pe zapada, la imbulgarit, si a pus pana si pe hi5 o poza cu mine in care zice numai prostii. Eu nu stiu ce sa ma mai fac cu persoana asta.
Vreau sa vada si ea cum ma simt eu, vreau sa vada cum e sa-ti ia cineva prietenii si sa te barfeasca pe la spate.
Voi ce sfaturi imi dati...altii mi-au mai dat sfaturi s`o las in pace ca ea are de pierdut dar pe degeaba cu cat astept mai mult cu atat mai rau e
Vreau niste sfaturi s`o infund si eu pe ea crying sa vada cum ma simt eu. Va rog ajutati`ma crying

Răspuns Câştigător
| anca_3211 a răspuns:

laughing Nu e tocmai ortodox sfatul pe care ti-l voi da, dar cum cu binele ai incercat deja...
In primul rand fa ca sa nu se vada ca esti afectata de ceea ce face ea (chiar daca e asa), in al doilea rand, ii poti intinde fel de fel de curse astfel ca ea sa se simta prost sau, chiar mai mult, "sa lansezi" cateva barfe defaimatoare la adresa ei astfel ca ea sa isi consume toata energia si tot timpul pentru a demonta acele barfe si asa nu va mai avea timp sa te atace pe tine.
Bafta!winking

12 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Am si eu o colega la fel. Mica si a dracu.Tot asa aluneca pe partea barfei si mi-e groaza cand vin orele de bio la laborator si trebuie sa stau cu ea in banca pentru ca barfeste in prostie, chiar si pe proful de bio care e cel mai bun om din lumehee hee
Nu stiu de ce in mine are incredere si ma considera buna prietena insa eu nu o vad asa, doar o ascult si dau din cap. Ce as putea face mai mult
Anyway sa stii ca persoanele respective nu ti-au fost cu adevarat prietene daca le-a corupt asa usor. Iar ea face chestia cu biletelele pentru ca stie ca te poate rani si chiar functioneaza.Prefa-te ca nu iti pasa si fa-ti prietenii la alte clasewinking

| juniper a răspuns:

Las-o in pace, ignor-o, n-au decat sa te barfeasca, pe mine atata m-au barfit si nu mi-a pasat, ma prefaceam ca erau invizibili si mergea, s-au saturat, dar daca nici asa nu merge lanseaza si tu o barfa despre ea sa vedem cum se simte. Uite niste replici: "Foarte matur, ce sa-ti zic." Oricum la ce o sa-i foloseasca toate barfele astea? Sigur e invidioasa pe tine sau pe inaltimea tawinking Tu concentreaza-te pe scoala ca sa ai un viitor foarte bun, nu mai baga in seama toate prostiile, fa-te ca nu-ti pasa, asta o s-o enerveze mai rau si o sa inceteze.

| roox a răspuns:

Cryout are dreptatewinking
comporăte'te foarte frumos cu ea. de exemplu dacă te face proastă sau ştiu eu cum te'ar face îi zici că te simţi bine'n pielea ta.sau nu îi răspunzi deloc. în primele zile vor râde colegii de tine... că te laşi umilită de ea, dar după3-4 zile ea nu; ţi va mai spune nimic, iar apoi tu vei începe să te împaci cu vechii tăi prieteni... să ai grijă cum îi iei.winking
Baftă~!winking

| mariutza a răspuns:

Ignor'o fi indiferenta si eu in clasa am un grup doar al meu care este alcatuit din doar 5 copii ceilalati sunt impotriva noastra pentru ca o pitica mai a dracu ii pune pe toti impotriva noastra, daca ei iau medii mai mici ii vina noastra, daca ei chiulesc si afla profii ii vina noastra... dar ia ghici? cine o baga in seama? nimeni... dc sa iti bati u capu cu o persoana ca ea fi indiferenta pentru ca doare cel mai tare

| me_3408 a răspuns:

Pai incearca sa i iei prietenii. Daca nu poti multumestete cu ce ai big grin. Si o faci de ras, o barfesti( dar sa te auda) Eu uneori la baieti dar merge si la fete si spun prietenei mele sa ne prefacem ca vorbim ceva de X si cica ii spun ceva la ureche ma prefac si apoi aratam cu degetul si radem.Nu zic ca ar trebui sa faci asa :s dar daca ea is permite sa fie asa, tu de ce sa stai fara sa faci nimic?
ps: nu's o persoana rea big grin ma apar dar niciodata nu incep eu cearta tongue Noroc kiss

| ☺Þĺ†ĺ©†☺ a răspuns:

Da nasol asa tipul asta de oameni nu merita numiti "prieteni buni"chatterbox. In primul rand nu ii arata tipei ca tu suferii din cauza ei o sa se creada mai superioara decat tine adica daca ti'a luat si prieteni crezi ca daca te va vedea suferind o sa i se faca mila de tineoh go on nu ai sa vezi asa ceva are inima rece deci nu ii arata ca suferi. Ignoro pentru ca ignoranta doare cel mai rau crede'ma si eu am patit chiar si cu prietenul meustraight face. Pur si simplu arata'i ca nu iti pasa pentru ca atunci o sa isi dea seama de ceea ce a facut...crezi ca ea o sa fie prea fericita muult timpwinking nu.Sti e o vorba pe care cineva cunoscut mie o spune mereu " Dumnezeu nu uita pe nimeni" nici pe tine nu o sa te uite.Asa deci fii indiferenta nu ii arata ca suferi pentur ca o sa ii dai mai "multe coarne" si nu are rostwinking succesc :*:*

| demonel a răspuns:

Am trecutsi eu prin asta in primul rand nu arata ca porti pica asta araa ca ai fost invinsa de ea...incepe sati recuceresti prietenii invitandui in oras sau chemandui sa faceti o plimbare in parc.incepe prin a impartasi secrete cu ei insa sa difere intre ei insa sa nu fie secrete care tear pune intr-o lumina proasta sau barfe incearca sa ii faci sa aiba incredere in tine apoi intoarcei impotriva tarfei iti garantez ca mergesi app...incearca sa te imprietenesti cu presoana respectiva dai dovada de maturitate fata de prieteni.

| smileysmiley explică:

Faza este ca noi suntem, prietene.adica iesim afara in timpul liber... ne distram...asa ca o prima fata ea arata ca o prietena buna dar rau este ca ea arfeste pe la spate si nu da semne de asta.asta e problema.
Va multumesc pentru sfaturi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ea e proasta de ce vrei sa fi si u? las-o da-i pace, indiferenta doare mai mult decat orce! sa pari mereu ca si cum nu ti-ar pasa pentru ca pana la urma chiar nu e sfarsitul lumii.Fi buna cu ea, chiar daca ea este rea o va deranja cand va vedea ca nu te cobori la nivelul ei! fi intelgenta si actioneaza intelginet, nu spune vorbe care sa raneasca pentru ca in felul asta vei produce o cearta mai mare. Fa-ti alti prieteni aratale ca nu esti pierduta fara ei!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vrei sa o "infunzi", o ignori. Nu iti pune mintea cu ea ca este versata si tot tu cazi prost. O ignori total si ai sa vezi ca in timp le va face si altora aceeasi treaba urata, va trada, va barfi si, atunci unii isi vor da seama ce fel de persoana este. Vei castiga, daca ai demnitate si nu te lasi impresionata de mizeriile ei. Daca vrei sa o "infunzi" dovedesti ca esti si tu ca si ea, de aceea colegii va vor asmuti una impotriva alteia mai tare si veti fi amandoua de rasul lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ignor-o o perioada... apoi cand iti va cere prietenia, fa-te ca acepti. Dupa ceva vreme, plateste-i si tu cu aceeasi monede.

| bea_1048 a răspuns:

Buna, banuiesc ca nu te simti prea bine dar sti ceva nu trebuie sa o bagi in seama atunci cand ea rade pe seama amuzate si tu atunci ea o sa se plictiseasca sa tot faca asta daca pe tine nu te va mai deranja.Succes!:*:*