| navinia a întrebat:

:'( am o intrebare pentru fete! :O :O :O :O deci am 11 ani si deja am probleme... adica vreau sa spun ca locuiesc cu bunicii! Tat[ nu am si mama vine in august din Italia! :[ In ultimile zile tot m-a durut capul si burta si acum mi-am dat seama ca mi-a venit menstruatia! :{ adica eu nu stiam ce este dar am cautat pe internet si am aflat :[ imi este rusine s[ le spun bunicilor si nu stiu cum sa ii spun mamei! :[ Am dureri si nu stiu ce sa fac!?! va rog fetelor ajutati-ma! :"(

Răspuns Câştigător
| zurick a răspuns:

Navinia,este absolut normal pentru o fată. Spune-i bunicii tale și-ți va lua ea absorbante.Cât despre durere, da este de la perioada asta a lunii, cere-i sfatul bunicii tale cu privire la medicamente sau a farmacistului.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt multe fete care au aceeasi problema..si nu inteleg care e rusinea? Vorbeste cu bunica ta.ea te intelege perfect, o sa ii spui ca iti este rusine sa cumperi absorbante si o sa iti cumpere ea. Durerea trece cu o pastila de panadol:* (nu trebuie sa fii rusinoasa, toate femeile au menstruatie)

| pufosenia999zuzu a răspuns:

Hmm...mie cand mi-a venit prima oara nu am avut dureri...asculta,asteapta 2-3 zile poate o sa iti treaca, si nu iti fie rusine, spune-i doar bunicii tale, ca este femeie.stai calma si asteapta inca o zii si daca tot te doare spune-i bunicii tale sa te duca la medic ^^ stai chill si nu te panica
fundita? puppy dog eyes

| MaraAlexandra a răspuns:

Poti sa iei niste pastile, dar trebuie sa te duci la farmacie sa intrebi ce pastile iti trebuie ca sa ti se anihileze durerea provocata de menstruatie. Sa stii ca ar trebui sa.i spui si mamei tale despre asta. Sun.o si spune.i ca ti.a venit menstruatia. Spune.i cum iti vine pe moment...nu.ti face griji. Bafta happy