| DDN a întrebat:

Am o intrebare si sper sa ma puteti ajuta. De ceva timp, cand ma ridic din pat ( nu brusc ), am ameteli si simt cum am picioarele moi, slabite. Acum sunt la menstruatie si de dimineata m-am ridicat din pat, am simtit cum se invarte casa cu mine si am stat lipita de perete cateva secunde pentru a nu mi pierde echilibrul... Ce ar putea fi? Ma gandesc ca e anemie, momentan nu pot merge la medicul de familie pentru ca are cabinetul in reparatii iar doamna doctor este si maicuta si este plecata nu stiu unde. Sunt putin ingrijorata si sper sa ma pteti ajuta cu cateva sfaturi

Răspuns Câştigător
| Caro34 a răspuns:

Nu te ingrijora! La menstruatie e normal sa ai ameteli, dureri, inconfort etc. insa trec odata cu trecerea zilelor menstruatiei. Daca totusi observi ca persista atunci poate fi si o anemie pe care o poti trata si acasa cu: multa salata verde, avocado, sfecla rosie (in special sucul ei) sau daca o cumperi la borcan toata, ficat de pasare inabusit, sucuri rosii de fructe insa sucurile in cantitate nu prea mare si putin diluate fiindca ridica si tensiunea arteriala, plimbare in parc la racoare si aer curat, somn suficient, eforturi minime ca sa nu ametesti, ganduri pozitive si ras din belsug! Daca treaba persista dupa 2 - 3 sapt atunci mergi la medic sa nu fie vorba despre altceva (probleme la urechi, inima, anemie in faza avansata etc.). Cred ca alimentatia slaba in fier si vitamine poate fi o cauza sau stresul, daca inveti si depui eforturi mari in chestiile zilnice. Fetele / femeile ar trebui sa fie menajate fiindca pierdem mult sange de-a lungul vietii si odata cu el vitamine, minerale, calciu etc. Poti incerca si 10 - 15 zile Magneziu tablete, o tableta pe zi intr-un pahar cu apa calduta baut in liniste in timp ce citesti ceva sau iti faci programul mental zilnic. Ai grija de tine! Esti o fiinta extraordinara si ai venit pe lume pentru ceva special pe care trebuie sa-l duci la capat. Iubeste si lasa-te iubita, in final doar asta va conta! Numai bine!

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lipsa de calciu si magneziu, zinc, fier.Mergi la farmacie si roaga o farmacista sa-ti dea ceva bun pana ajungi la un doctor.Si ai grija de tine, nu sta asa pe motiv ca medicul de familie nu stiu ce treaba are sau ca aia e maicuta. Daca stai dupa doctori si astepti sa-si rezolve ei problemele...nu e bine deloc.Multa sanatate iti doresc si sa auzim de bine.