| Liiidiaaa a întrebat:

Bună TPU.
Când mă ridicam dimineața din pat brusc,nu mereu, vedeam putin negru câteva secunde.
Dar azi am fost la niște prieteni de familie, stăteam cu un copil mai mic și m-a rugat să mă duc la el să ne jucăm.
Când m-am ridicat de pe scaun imi pierdusem echilibrul, nu mai vedeam absolut nimic,totul era negru,am avut noroc ca m-am sprijinit de un perete, altfel picam,nu-mi mai simțeam picioarele, asta a durat 10-15 secunde.
Este grav? Am citit pe niște site-uri ca asta se intampla din cauza lipsei de calciu sau ceva de genul.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

De obicei asa se manifesta anemia. De asemenea daca esti hipotensiva, atunci cand te ridici brusc tensiunea scade si mai tare si vezi negru in fata ochilor si ametesti.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu lua nimic dupa ureche. Mergi la medicul de familie. Nu te lua dupa idiotii care dau sfaturi medicale. Consult pe net nu se face. Trebuie analize.

| AFR81 a răspuns:

Patesc si eu de multe ori la fel ca tine. Nu m-am dus la doctor pana cand, ridicandu-ma din pat intr-o seara, mi-a venit rau si am cazut jos. Mi-a spus ca este din cauza ca imi scade tensiunea si mi-a recomandat sa stau cateva minute pe marginea patului inainte sa ma ridic. Mi-a dat si o reteta, insa am preferat sa o ignor. Poti face si tu o vizita medicului de familie. Poate iti da un tratament.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, este vorba de Hipotensiune ortostatică - vezi detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......atica_9594

http://www.sfatmedical.ro/Semne_si_simptome/Hipotensiunea_ortostatica

http://citynews.ro/......ate-116058

Sau de o anemie...

Un control la medicul de familie şi nişte investigaţii suplimentare vor confirma sau infirma diagnosticul prezumtiv!

Toate cele bune!

| OnuOnulică a răspuns:

Da, e lipsă de calciu. Nu e ceva ce ar trebui să-ți faci griji.

| Madesz a răspuns:

Nu e grav. Iei pastile care se dizolva în apă cu calciu. Stiu cum e. Am mai pățit așa. Sănătate!