| Ancuța0871819 a întrebat:

Buna!
Am o mică problema. Tatăl meu vrea sa știe dacă mai sunt virgina sau nu, eu i-am expus ca nu,dar nu dorește sa ma creadă. Dacă merg la ginecolog,însă eu am folosit tampoane interne de mai multe ori și presupun ca acel himen s-a rupt, iar ginecologul constata asta, va spune ca nu mai sunt virgina? Eu din câte știu nu exista acest control al virginității, însă ginecologul știe aceasta afirmație?

5 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Testele de virginitate nu mai sunt legale in Romania.Iar de la tampoane nu se rupe himenul, stai linistita.

| Ancuța0871819 explică (pentru dullcat):

In regula, mulțumesc frumos, dar himenul măcar poate indica virginitatea? Adica dacă de exemplu îl avem rupt înseamnă neaparat ca nu mai suntem virgine?

| dullcat a răspuns (pentru Ancuța0871819):

Nu.Himenul e doar o membrana elastica ce tine de anatomie si virginitatea e un construct social patriarhal care nu iti declara sub nicio forma valoarea ta ca femeie.Multe fete au deja himenul perforat in mod natural fara sa fi avut activitati sexuale.Citeste de aici raspunsul desemnat castigator pentru a te lamuri https://www.tpu.ro/......put-viata/

| Konstantinos99 a răspuns:

Nu iti fa probleme, nu himenul dovedeste ca este virgina. Dupa prima interectiune cu un baiat vasele de sange(din interior) s ar fi accentuat, insa tu doar ti ai penetrat himenul din motive firesti feminine, astfel in interior esti curata vizibil. Asa ca nu te opune controlului chiar e inutil + ca tatal tau stie ce valoare are o fata virgina si chiar se inrijoreaza pentru tine. Mai rar fete ca tine, succes!