| Djsiajzn98 a întrebat:

Buna!
Am 16 ani si am si eu o intrebare, vreau raspunsuri cât se poate de serioase happy
Ma masturbez chiar rar (sunt virgina) problema e ca de doua ori am folosit si mânerul de la o perie, nu am simtit o durere din cate imi amintesc si nici sange nu a curs. Mai sunt virgina?
Trebuie sa merg la ginecolog, daca mi-am rupt himenul el va vedea asta?

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca pana in prezent NU ai intretinut sex REAL INTRAVAGINAL, esti in continuare perfect VIRGINA chiar daca ai introdus manerul periei de par prin gaurica existenta pe suprafata HIMENULUI. Fiindca NU ai simtit nici durere si nu a aparut nici cea mai mica sangerare se poate aprecia ca ''pasarica'' ta nici macar nu este DEFLORATA si in consecinta medicul ginecolog nu va avea cesa constate in aceasta privinta.
V I R G I N I T A T E A F E M E I I
Reprezinta un concept si este perceputa foarte diferit, astfel ca in anumite culturi/comunitati reprezinta o stare absolut obligatorie pe cand in alte culturi cu idei mai libertine, virginitatea si-a pierdut practice orice valoare spiritual-moral-etica. Foarte multa lume face o confuzie impardonabila considerand DEFLORARE ca fiind sinonima cu DEZVIRGINAREA. Multi NU reusesc sa inteeaga faptul ca VIRGINITATEA femeii reprezinta un concept psihico-mental, adica reprezinta o notiune imateriala, intangibila si INVIZIBILA care EXISTA si este localizata in MINTEA fetei/femeii deci nu la nivelul vaginului/vulvei. Din acest motiv existenta sau lipsa starii de VIRGINITATE nu poate fi determinata de o alta persoana, fiindca un CONCEPT oricare ar fi acesta, NU poate fi vazut cu ochii si NU poate fi nici atins/pipait in mod real, fizic sau material si ca atare rezulta ca nici nu poate fi ''pierduta'' : nici intentionat ori accidental. Rezulta ca niciodata absolut NIMENI in afara fetei/femeii in cauza, nu poate sa se pronunte in privinta VIRGINITATII unei fete/femei. Aceasta starea/notiunea de virginitate dispare/''se pierde'' NUMAI in momentul in care himenul si/sau vaginul fetei/femeii intra in contact direct cu un penis real/adevarat al unui baiat/barbat dar acest lucru il stie/cunoaste insasi ea, cea in cauza si nimeni altcineva. Lezarea, deteriorarea sau ruperea chiar si din greseala ori in mod accidental a HIMENULUI prin MASTURBARE se numeste DEFLORARE si nu DEZVIRGINARE asa cum o considera multa lume in mod cu totul gresit,
Deci reiese foarte clar ca medicul ginecolog NU se poate pronunta in privinta modului de deteriorare a himenului. Deflorarea se poate produce strict ca urmare a unei actiuni fizice asupra himenului prin producerea unei anumite ''agresiuni'' in urma careia ramane o stare vizibila si/sau palpabila. Insa in anumite cazuri acest proces de DEFLORARE se mai poate produce si din mai multe diverse alte motive. Printre aceste motive care pot provoca ruperea sau deteriorarea himenului si producerea deflorarii sunt activitati care n-au absolut nici-o conotatie sexuala. In functie de grosimea, constitutia si elasticitatea himenului, acesta se poate leza/crapa/rupe in momentul in care fata exercita asupra himenului o ''tensionare'' fizica care poate rezulta ca urmare a unor miscari ample de deschidere/indepartare a picioarelor, la balet, gimnastica, catarare/escalada, dans sportiv, ciclism, urcarea unei pante abrupte, etc.etc. Este unanim acceptata convingerea portivit caruia este IMPOSIBIL sa se poata produce AUTOdezvirginarea.

D E F L O R A R E A ''P A S A R I C I I''
Medicul ginecolog poate sa constate vizual doar starea reala si de fapt a INTEGRITATII ''pasaricii'' in ansamblul ei. Medicul poate sa constate daca himenul este intact/intreg adica nelezat, sau daca membrana/pielita este rupta/deteriorata, adica daca ''pasarica '' fetei consultate este DEFLORATA, insa niciodata niciun medic responsabil, NU se va pronunta asupra modului in care s-a produs deflorarea. Medicul NU se va pronunta datorita faptului ca VIRGINITATEA femeii reprezinta un concept psihico-mental, adica reprezinta o notiune imateriala, intangibila si INVIZIBILA care EXISTA si este localizata in MINTEA fetei/femeii, nu la nivelul vaginului. Din acest motiv existenta sau lipsa starii de VIRGINITATE nu poate fi determinata de o alta persoana, fiindca un CONCEPT oricare ar fi acesta, NU poate fi vazut cu ochii si NU poate fi nici atins/pipait in mod real/fizic/material si ca atare rezulta ca nici nu poate fi ''pierduta'' : nici intentionat ori accidental. Rezulta ca niciodata absolut NIMENI in afara fetei/femeii in cauza, nu poate sa se pronunte in privinta VIRGINITATII unei fete/femei. Aceasta starea/notiunea de virginitate dispare/''se pierde'' NUMAI in momentul in care himenul si/sau vaginul fetei/femeii intra in contact direct cu un penis real/adevarat al unui baiat/barbat dar acest lucru il stie/cunoaste insasi ea, cea in cauza si nimeni altcineva. Lezarea, deteriorarea sau ruperea chiar si din greseala ori in mod accidental a HIMENULUI prin MASTURBARE se numeste DEFLORARE si nu DEZVIRGINARE asa cum o considera multa lume in mod cu totul gresit
Multa sanatate!

| Sofer a răspuns:

Virgina ești și vei fi până îți vei începe viața sexuală cu un băiat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atâta timp cât nu ai întreținut relații sexuale, ești virgină. La asta se referă conceptul.

| Nick007e a răspuns:

Dacă ai himenul rupt este normal să vadă doar e medic nu cioban. Și de durere și sânge nu este obligatorie să apară la toate fetele asta cred că știi la vârsta asta deja

| LimitBreaker a răspuns:

Fie ca esti troll sau nu: himenul se poate rupe si cand faci gimnastica si nu trebuie sa mergi la ginecolog daca nu observi probleme, dar daca nu esti sigura, e indicat mai bine sa te duci.
Un baiat cand se masturbeaza sau o face cu o papusa gonflabila mai e virgin chiar daca si-a rupt ata?
Se considera ca nu mai esti virgina cand ai facut sex pentru prima oara cu o persoana dar e discutabil.
Pe scurt, ce conteaza? Daca nu observi probleme de sanatate e okay.
Sa ai totusi grija cand incepi sa o faci cu o persoana, ca acolo intervin tot felul de boli, poti ramane gravida, apar sentimente care te pot ranii sau trada si asa mai departe.