| Slow08 a întrebat:

SaLuT! Am o problema cu fratemi-o, are probleme pshice.M-am saturat de el, numai dereglari are, eu fiind foarte sensibil, nu mai suport, sa mai suport si la stresul, cauzat din partea lui.Si asa sunt o fire, mai timida, si anxioasa, daca mai stau si eu cu nebunu asta, ajung si eu nebun ca si el.Imi este pur si simplu, rusine de rusinea lui, dar trebuie sa va spun ce face, ca m-am saturat.In fiecare zi, ma cert cu el.Primul motiv, care ma supara si, pe care il detest cel mai mult este:ca urineaza in chiuveta din bucatarie. Unde iti introduci tu farfuria, oala cu mancare, si de unde iti iei tu apa, tu te duci ca si cand ai bea din wc (nu de unde ar fi curat) si nu la figurat, pur si simplu propriu, spus.Sigur, dezinfectez dupa el, cu ce pot spal, cu apa fierbinte cu spirt, cu toate prostile, arunc si eu si mamama bani pe fereastra din cauza lui.Cand, am eu treaba la bucatarie, eu nu il mai las, acolo ca stiu, ce face, (pur simplu imi vine sa vomit, cred ca si voua la fel) si face ca toti draci, o venit si politia de trei ori saptmana asta.Prima data, a venit luni, cand ma certam cu el, ca nu puteam sa spal niste haine (ca noi nu avem centrala ) si trebuie sa incalzim pe aragaz, si de aceea dureaza atat timp.De aceea nu vreau sa il mai las in bucatarie, pentru ca urineaza in chuiveta, si eu spun ca fac ok + ca daca il lasi sta mult acolo, si nu mai iasa, si iti strica toata ziua. Dupa aceea isi pune haine murdare la uscat, si le da jos de pe el si le pune, pur si simplu pe sarma, (nespalate de trei luni), nu se spala, nu face baie, dupa aceea da vina pe `noi` ca nu poate face baie din `cauza noastra`.El se considera, tot bolnav, i-a intrat in cap, ca toata lumea, spunea ca e mai gingas, si ca tot era internat, fiind bolnav de (laringita ).Dar acum, i-a trecut si se uita pe net, la toate bazaconile, si ce scrie pe net, crede, s-au face, + ca crede in zodii.El face comparatii, intre zodia lui, si zodia mea (eu leu, el capricon) Tot timpul noi suntem principalul subiect, ca el ajuns asa, asa spune mereu si striga ca un descreierat prin casa, fie noapte fie zi, (el fiind, nebun de mic, nu stiu cum am rezistat pana acum cu el, nefiind chiar asa)La scoala nu mai merge de apoape 2 ani, tot `noi fiind `devina`.Eu am inceput sa il consider un monstru, nu un om, un "individ" care nu cred ca ar putea simti vreodata, un sentiment frumos de (dragoste, s-au ceva placut).Eu, cred ca el v-a simti toata viata doar frustrari, si furie (nu stiu, dupa tratament daca isi va reveni, dar ma cam indoiesc, sa il vad pe el alt om) Mama este foarte indiferenta, a vorbit acum, cu medicul de familie, sa il interneze la un spital de pshiatrie.Si oricum, nu prea este de acord, sa il interneze, si ma gandesc ca speranta ar fi in mainile mele.Dar medicul a spus ca nu poate sa faca nimic pana, nu i se vindeca mana din ghipis, (ranindu-se singur).S-a ranit la mana, din cauza ca eu i-am spus ca trebuie sa ma duc sa imi iau apa de la robinet, ca nu mai aveam de baut, si s-a ranit singur cu cutitu, din greseala, nu intentionat (de data asta).El se crede un `Dumnezeu` in casa aia, daca nu faci, cum vrea el, si cum spune el, imd iti da in cap, cu orice, iti distruge lucrurile. Zilele trecute a rupt, o bata pe mine, (am avut noroc ca a fost coapta ca de nu imi rupea coastele).Eu am plecat din cauza lui, la tara, pentru a nu mai veni politia, si sa nu ma omoare, cu ceva.Dar, eu fiind aici la tara imi distrug tot vitorul.Nu pot sa ma angazjez, nu pot sa imi fac rostul, am 21 de ani si trece viata printe degete, din cauza unui nebun.Vreau sa va mai intreb, cu m as putea scapa de amenda, (daca mi-ar fi dat si mie ) in ziua de marti. Politistul, a spus ca va fac la amandoi `amenda`, si eu i-am spus, `Eu nu semnez, si nu platesc amenda pentru un nebun`, si el a spus nu trebuie `sa semnezi` (nu imi aratase el nici un proces verbal).Si acum vreau sa va intreb pe voi, daca mi-ar fi putut da amenda, fara sa semnez, si fara sa imi lase ceva la mana, (datele le-a luat). Dupa ce am plecat la tara, mai venise o data politia, si eu nu am mai fost acolo, deja plecasi.Mama le-a spus ca nu sunt acasa, dar lor nu le-a venit sa `creada`, si acum vreau sa spun daca s-a `lamurit` politia, ca trebuie sa vina ei, la nebunul de fratimi-o si fara a fi eu acasa.Acum sa revin, la el, ce pot sa fac, sa fie internat la pshiatrie, si daca se poate sa nu mai iese de acolo, si cateva luni?! Am uitat sa va spun ca a mai fost la un consult la un medic pshiatru, si "a spus ca are probleme mari"(mamei i-a spus).Pentru ca mama nu stiu daca va face ceva, pana ma v-a vedea pe mine, mort (s-au pe ea). Atunci se da cu capu de pereti. Vreau sa va intreb pe voi, daca ar putea deveni, un om `normal` dupa internarea de la pshiatrie?!

Răspuns Câştigător
| AnotherNimrod a răspuns:

Asculta, problemele astea psihice nu apar fara motiv. A avut vreo trauma in copilarie? Cati ani are? In orice caz, trebuie sa-l internati, fiindca n-are rost ca tu ''sa-ti mananci'' tineretea cu o persoana care are vizibile probleme, si nici mama ta nu-si poate distruge ce-a mai ramas din viata ei (ma rog, nu stiu cati ani are). Cat despre sansele de recuperare... nu stiu ce sa spun, depinde si de varsta si de cand au aparut problemele astea. Un lucru foarte important: nu-l bate si nu permite alcuiva s-o faca! Stiu ca vrei sa-i tragi una zdravana, dar nu faci decat sa inrautatesti situatia. Il inveti cu bataia, o sa se obisnuiasca si nici ca o sa-i mai pese. Si pana la urma cu violenta nu faci decat sa-i mai distrugi si ultima urma de luciditate. Internati-l, dar daca faceti asta, asigurati-va ca o faceti cum trebuie. Du-l intr-un spital bun, nu un loc unde ii dau pastile, o palma, ceva mancare si la culcare. Intereseaza-te pe internet de un spital cu prestigiu si du-l acolo, chiar daca o sa coste mult( sau e in afara tarii). E bine sa-l vizitezi din cand in cand ca sa nu uite ca are famile (au mai fost si cazuri din astea). Poate ca intr-o zi se va recupera cat de cat (un psiholog stie mai bine, decat o fata de 13 ani). Problema e ca trebuia sa fi apelat la un psiholog de cand a dat semne ca ceva nu e in regula cu mintea lui.

14 răspunsuri:
| pisoias a răspuns:

Trebuie internat intr-o clinica de specialitate.Are nevoie de ajutor medical.

| MihaelaDart a răspuns:

Iubeste-ti fratele pe care-l asa cum este el. Nu este vinovat ca asa s-a nascut! El percepe altfel lucrurile, tu nu ar trebui sa te enervezi, il stii ca e bolnav, ar trebui sa fi mai grijuliu cu el. Daca Dumnezeu il va lua de langa voi, nu cred ca ai spune "ce bine ca am scapat!", vei ajunge sa spui..."daca era fratele meu aici, casa e pustie fara el" etc... Nu e de vina ca problemele au picat pe capul lui, poate sa fi fost invers sa fi fost tu in locul lui. daca asa s-ar fi comportat fratele tau cu tine, nu ai fi simtit durere in suflet? ura? Ia gandeste-te un pic! Traieste-ti timpul in pielea lui si nu mai vorbi urat despre el!

Cu un astfel de om trebuie avuta multa rabdare si grija.

Alaturi de un medic bun psihiatru ii veti gasi o rezolvare. Desi ducandu-l la o clinica de boli psihice, e bine, ca frate, sa nu-l abandonezi... ma refer, sa-i faci vizite dese, caci sunt importante pentru el. Tu nu le poti observa, dar el, in mintea lui, cu siguranta da.

Fa ca el cand spune ce si cum, raspunzandu-i ironic va face mai urat, vei intra in discutii interminabile, cu nici un rezultat. Asa ca, ai grija de el pana intra in grija unei clinici de psihiatrie.

Daca va deveni un om normal? Asta numai Dumnezeu stie! Daca el a fost din nastere asa, iar in timp problemele accentuandu-se mai mult, depinde de el si de personalul de la clinica, cat si bineinteles de voi. Daca sunteti alaturi de el, posibil sa-l aduceti pe calea cea buna, nu musai ca om normal, ci sa puteti sa comunicati linistit, asta e cel mai important lucru.

Multa sanatate si intelegere in familie!

| KodrutZ a răspuns:

Esti major, du-te si vorbeste la spital, interneaza-l. Vina va apartine atit tie, cit si mamei. E posibil ca un tratament sa il faca aproape normal, sau macar sa ii amelioreze starea.

| JohnnyBi a răspuns:

El internat unde ii este locul la dezmembrati psihici si tu in clasa a4a la limba romana

| AtateaConditii a răspuns:

E clar, daca nu a suferit o trauma in copilarie si a devenit asa dintr-o data e bolnav cu capu. Cati ani are? Cauta-i o gagica sa vezi daca se comporta asa si cu ea. Imi pare rau pentru tine. Dai o bataie din cand in cand poate se potoleste sa inteleaga cine e seful. E ca un animal, trebuie sa il dresezi ca pe un animal. Nu cred ca se va recupera dupa internarea la psihiatrie deoarece acolo ii da medicamente ca sa nu se ocupe de el. Deci numai din medicamente se poate linisti. Du-te la doctor si spune-i sa iti prescrie ceva medicamente pentru el.

| Slow08 explică (pentru AtateaConditii):

Ce "prietena", sa-i cauti.Ca el nu mai iasa de 1 an jumate din casa, si cu toata lumea face la fel.La inceput, e "bine", si dupa ii injura pe toti.Si, nu ai ce sa il bati, ca degeba dai in el, ca pe urma cand nu esti atent te trezesti cu ceva in cap.

| AtateaConditii a răspuns (pentru Slow08):

Cati ani are? Din todeauna e asa?

| Slow08 explică (pentru AtateaConditii):

Are 19 ani.Nu, a fost dintotdeuna chiar asa (dar de mic se observa ca este diferit de ceilalati copii, adica:nu socializa, nu te puteai juca cu el un joc, strica jucariile "spunea ca aia nu le-a facut bine", nu puteai sa conversezi cu el, ca imediat striga la tine etc.).Dar, de cand nu mai merge la scoala, cam de atunci s-a agravat "problema" si mai mult.Si, ma gandesc ca tot din cauza la boala, ar fi abandonat si scoala.

| AtateaConditii a răspuns (pentru Slow08):

Nasol, poate e persoana cu handicap, faceti actele sa primiti un ban in plus.

| Gabitzu246 a răspuns:

Categoric ca el niciodata nu va fi un om,, normal'', este intr-adevar greu, si imi dau seama cat de greu va este, cred ca cel mai bine si pentru voi dar si pentru el este sa il internati undeva unde cineva va avea grija de el.

| blaablaablaaa a răspuns:

Doamne fereste, pai daca as avea asa un frate el nu ar putea traii langa mine, cred ca l-as bate pana i-ar venii mintea la cap. Cum sa faci ma asa ceva? Si eu nu inteleg cum ii poti permite asa ceva?! Mi-am facut nervi doar citit ce ai scris tu...
Treaba cu politia, care e motivul amenzii?
Iar cu spitalu de psihiatrie nu stiu ce sa zic, depinde cum au grija de el acolo.
Lasa un reply cu id-ul tau de skype/mess daca doresti sa vorbim mai mult pe aceasta tema.

| MioaraManolache1999 a răspuns:

Nu stiu, ce vrei sa faci e fratele tau iubestel happy

| BornToChange a răspuns:

Nu ştiu câţi ani are, dar dacă e vorba de o dereglare psihică are nevoie de răbdare. Doar că, odată ce el a fost crescut crezând că i se cuvine totul acum nu se mai poate schimba. Ai 21 de ani, ai putea să îţi cauţi de lucru sau ceva şi să îţi iei viaţa în mâini. Chestia e că mama ta are nevoie de tine, mai ales când fratele tău face câte o "criză". Şi tu ai nevoie de o persoană care să fie lângă tine mereu, căreia să îi spui toate lucrurile astea, te ajută psihic...

| alinasabalu a răspuns:

Trebuie sa-l duceti la un psihiatru acolo il va consulta si ii va da un tratament pentru linistire..ai sa vezi ca va fi alt om. faza este k va lua toata viata tratament...s-au cine stie poate isi revine dar mai rar am intalnit.o sa fie o schimbare uluitoare ...bafta multa