| Tasya05 a întrebat:

Am o problema cu mama...nu prea ma lasa sa fac nimic! Adica ma lasa sa merg in parcul dealaturi si chestii din astea. dar acum vreo 2-3 zile prietenul meu cel mai bun m-a invitat sa dorm la el.si mama a ziss prima daca da. dar dupa aia a zis nu ca nu ai ce cauta uh la ala si ca stii ce ati facut ultima daa ca ati stat pana la 5 dimineata pe net si chesti din astea. sau acum vreo 5 zile el si cu inca o prietena de-a mea m-au invitat la patinoar la ploiesti ca ne duce tatal respectivului prieten. si mama ca nu ca ce vrei sa iti rupi iar mana! si din astea.si acum o saptamana am vrut sa ma duc la pitzza cu o prietena. si mama nu ca ce sa cautati voi la pizza etc.si decateori ii zic ca m-am plictisit ea zice invata! si totusi nu am note proaste ba din contra.bine am si o varsta mai micuta big grinbig grinbig grinbig grinbig grinbig grinbig grin dar totusi ma deranjeaza chestia ca pe ceilalti ii lasa si pe mine nup. deci ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| DeeDee a răspuns:

Mama ta este genul super protector, se pare. Intai zice da, apoi se gandeste mai bine si zice nu.
Te lasa in parcul de alaturi, deci iti acorda libertate atata timp cat te afli in apropierea ei, dar nu are prea multa incredere atunci cand vine vorba sa mergeti mai departe sau sa petreci o noapte in alta parte.

Nu inteleg care e treaba cu "nu te mai las la prietenul tau", pentru e clar ca te-a mai lasat acolo si inainte si nu s-a intamplat nimic grav. Cred ca a inventat chestia cu netul ca o scuza ca sa te tina noaptea acasa la tine. Probabil ca si-a facut multe griji data trecuta cand ai fost plecata.

Ti-ai mai rupt mana la patinoar pana acum?
Pe frontul asta nu poti lupta singura. Tatal prietenului tau ar trebui sa vorbeasca cu ea - pentru ca, fiind singurul adult, este responsabil pentru voi si singurul mod in care isi dovedeste responsabilitatea este sa vorbeasca cu parintii celor pe care ii duce acolo si sa ii asigure ca singuranta copiilor va fi prioritatea lui.

Iar treaba cu pizza...probabil ca vrea sa nu devina un obicei, asta din motive financiare.

Majoritatea barierelor pe care ti le impune sunt din cauza varstei tale. Ai de ales: fie accepti aceste bariere sau te certi cu ea, fie incepi sa te comporti responsabil - si sa vorbesti cu ea intelegandu-i si punctul de vedere. Nu va fi usor, la inceput va trebui sa lasi mult de la tine, dar vei incepe cu pasi mici, cu libertati din ce in ce mai mici si asa va capata incredere in tine.

Cum faci asta?

In loc sa ii reprosezi ca pe altii te lasa si pe tine nu, intreab-o cam ce ar trebui sa faci ca sa nu ti se intample nimic si asigur-o ca ai sa faci asta pentru ca iti doresti foarte mult ma sa mai iesi cu prietenii.
La coleg - ne vom culca la o ora normala, ca sa nu ii deranjam nici pe parintii lui
La patinoar - o sa merg incet si daca obosesc ma opresc si ma tin de margine. Daca se intampla sa ma dezechilibrez, o sa am grija sa cad in fund si cu mainile stranse la piept ca sa nu existe riscul sa ma loveasca cineva cu patinele peste degete.
La pizza - vom lua una mare si o impartim, etc.

Chestia cu "m-am plictisit" - "invata" e deja un raspuns automat abordat de toate mamele din lume. Nu inseamna neaparat ca trebuie sa inveti, ci doar incearca sa nu incurajeze "trasul chiulului".

Daca faci ce zice Alinnutza07, o sa inrautatesti lucrurile.

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca ai stat pana la 5 dimineata, iti meriti soarta. Asa ca mai asteapta pana ai sa te maturizezi ca lumea si ai sa meriti increderea parintilor tai.

| sexychick_4075 a răspuns:

Daca ne spui ce esti :fata sau baiat, varsta poate te putem ajuta... dar asa?

| 인스피릿 a răspuns:

Intr-un raspuns ai mentionat ca ai 11 ani. Pune-te in locul mamei tale. Cum sa-si lase fiica de 11 ani sa doarma la cel mai bun prieten? Ce-a fost in capul tau cand ai intrebat-o daca poti dormi la un baiat? Poate e un pic cam stricta, dar ce-ti spune ea sunt doar niste scuze. Imagineaza-ti ce se ascunde in spatele lor. Vrei prea multa libertate pentru varsta ta si intr-un fel o inteleg pe mama ta.

| dydy1 a răspuns:

Nu toti suntem la fel, totusi nu ai specificat varsta, dar imi dau seama ca nu e prea inaintata, toate mamele exagereaza cu protectia, care deseori devine iritanta.
Discuta cu ea, puneti-va de acord, de ex; uite stau 1 ora, 2 si vii fara sa intarzii, promite o imbunatatire de caracter.
Explica-i ca libertatea e benefica, nu daunatoarelaughing. bft

| Deea10_8134 a răspuns:

Buna! Ea doar incearca sa te protejeze, toate mamicile sunt la fel :-J.Incearca sa ii spui ca esti un copil si vrei sa te distrezi, ca doar odata in viata esti copil. tot o sa stai acasa cand o sa fi mare. si o sa ai o gramada de grijilaughingSpune-i sa nu mai fie asa. discuta cu ea.Mai spune-i ca ai note mari si mai ai si tu nevoie de putina recreatie.etc.Mult succeshappy

| Lalala a răspuns:

Vorbeste odata cu mama ta si spune-i ca ai si tu nevoie de un pic de libertate...incepe prin a cere. i voie sa te duci in parcul de peste 4 strazi...si asa din ce in ce mai departe, naspa situatia[sper sa se rezolvestraight face]

| DraIneR a răspuns:

Pe mine ai mei ma implora sa ies afara. Tot asa am fost si eu ca tine big grin Imi tot ziceau sa ma dedic mai mult studiului si bla, bla, bla...Si am renuntat la iesiri, am spus nu prietenilor chiar daca nu era bine ceea ce faceam, iar dupa o perioada mi-au zis sa mai ies din casa si n-am vrut big grin Ceea ce incerc sa spun este ca mama ta mi se pare mult prea protectiva.Incearca sa-i pui in fata situatia de drept si anume: Ca poate avea incredere in tine si te poate lasa sa iesi mai des. Totusi ce varsta ai si. Fata sau baiat? O. O

| alone22 a răspuns:

Spune-i ca a trecut vremea comunismului happy mama ta e comunista rau

| DidudicaDi a răspuns:

Cine stie poate partea cu prietenu se gandea ca faceti prostii la el acasa si sa nu se supere masatonguelaughing

Mama ta este genul super protector, se pare. Intai zice da, apoi se gandeste mai bine si zice nu.

Te lasa in parcul de alaturi, deci iti acorda libertate atata timp cat te afli in apropierea ei, dar nu are prea multa incredere atunci cand vine vorba sa mergeti mai departe sau sa petreci o noapte in alta parte.

Nu inteleg care e treaba cu "nu te mai las la prietenul tau", pentru e clar ca te-a mai lasat acolo si inainte si nu s-a intamplat nimic grav. Cred ca a inventat chestia cu netul ca o scuza ca sa te tina noaptea acasa la tine. Probabil ca si-a facut multe griji data trecuta cand ai fost plecata.

Ti-ai mai rupt mana la patinoar pana acum?

Pe frontul asta nu poti lupta singura. Tatal prietenului tau ar trebui sa vorbeasca cu ea - pentru ca, fiind singurul adult, este responsabil pentru voi si singurul mod in care isi dovedeste responsabilitatea este sa vorbeasca cu parintii celor pe care ii duce acolo si sa ii asigure ca singuranta copiilor va fi prioritatea lui.

Iar treaba cu pizza...probabil ca vrea sa nu devina un obicei, asta din motive financiare.

Majoritatea barierelor pe care ti le impune sunt din cauza varstei tale. Ai de ales: fie accepti aceste bariere sau te certi cu ea, fie incepi sa te comporti responsabil - si sa vorbesti cu ea intelegandu-i si punctul de vedere. Nu va fi usor, la inceput va trebui sa lasi mult de la tine, dar vei incepe cu pasi mici, cu libertati din ce in ce mai mici si asa va capata incredere in tine.

Cum faci asta?

In loc sa ii reprosezi ca pe altii te lasa si pe tine nu, intreab-o cam ce ar trebui sa faci ca sa nu ti se intample nimic si asigur-o ca ai sa faci asta pentru ca iti doresti foarte mult ma sa mai iesi cu prietenii.

La coleg - ne vom culca la o ora normala, ca sa nu ii deranjam nici pe parintii lui

La patinoar - o sa merg incet si daca obosesc ma opresc si ma tin de margine. Daca se intampla sa ma dezechilibrez, o sa am grija sa cad in fund si cu mainile stranse la piept ca sa nu existe riscul sa ma loveasca cineva cu patinele peste degete.

La pizza - vom lua una mare si o impartim, etc.

Chestia cu "m-am plictisit" - "invata" e deja un raspuns automat abordat de toate mamele din lume. Nu inseamna neaparat ca trebuie sa inveti, ci doar incearca sa nu incurajeze "trasul chiulului".

| claudiu11112 a răspuns:

Ai problema ca si a mea am 14 ani sunt baiat iar mama nu ma lasa am fost la un prieten de al meu care il cunosc de la 2 ani si tot asa am stat pana la vreo 11-12 dimineata si tot din astea dale lor vroiam sa ma duc la un concert nu m-a lasat vreau si eu sa ma duc afara nu ma lasa deja am ajuns sa n-o mai iau in seama laughing deja nici no mai intreb mama ma lasi afara stiu ca zice nu ce sa te faci tu golan sau din asta sau daca ma lasa pana la 7 zice ca e tarziu si vino in casa e enervanta rau chiar azi in sfarsit m-a lasat tata sa ma duc la prietenul meu si el e singur acasa asa ca o sa stam toate vineri-sambata-duminica fara sa dormim sa le facem asa in ciuda putin eu zic sa no iei in seama si sa-i zici ca esti deja mare ca sa o mai asculti pe ea sau rolling on the floor cemi mai zice mie cica vin eu la scoala sa vad ce note ai tu rolling on the floor))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

| Alinnutza07 a răspuns:

Sa ii spui ca nu mai poti trai asa fara sa iesi. si daca nu intelege din prima spune-i de mai multe ori sau incearca sa vb cu tatal tau.winking Sper ca te-am ajutat. Funda?!batting eyelashes :d