| anonimbaby12 a întrebat:

Am o problema,ma simt urata nu pentru ca asa ma numesc cei din jur,din contra,multi baieti ma plac, dar eu ma simt o persoana urata,cateodata imi e frica sa ma privesc in oglinda. Nu am incredere in mine,ma vad oribila, neatragatoare, o persoana banala. Simt ca am toate defectele. Ma puteti ajuta?

6 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Trebuie sa capeti mai multa incredere in tine, si oricum ceea ce conteaza cu adevarat la o persoana e "interiorul".

| anonimbaby12 explică (pentru OldSoul):

Incerc sa fiu o persoana buna sa ii ajut pe cei din jurul meu, increderea e cel mai greu obiectiv al meu..chiar daca cei din jur cand aud ce zic le considera aberatii, ma gandesc ca ce sa spuna si ei ca sa nu inrautateasca situatia, orice as face de multe ori ma descurajej singura, cum spuneam increderea cand o am o am pentru un timp foarte scurt.

| OldSoul a răspuns (pentru anonimbaby12):

Incearca sa fii mai pasiva, sa nu te preocupe ceea ce te inconjoara, incearca sa te gandesti la binele tau si al familiei tale, ignorai pe cei ce nu te inteleg, si acordale atentia ta celor ce o merita cu adevarat.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Pecos a răspuns:

Incearca sa crezi mai mult in tine happy. Daca chiar te simti urata si nu poti avea incredere in tine ar trebui sa te ingrijesti mai mult.Sa te "rasfeti" cum s-ar zice..Altceva nu stiu.Gaseste ceva ce lipseste la alte persoane si tu ai, asta te-ar putea face sa te simti mai bine.

| anonimbaby12 explică (pentru Pecos):

Sunt o persoana foarte ingrijita, chiar obsedata sa fiu o persoana decenta in fata celor din jur, dar toti avem momente in care nu ne arde de nimic, increderea in mine de obicei o am pentru momente foarte scurt.