| keenkee a întrebat:

Am o problema, sunt foarte retrasa, nu socializez cu foarte multe persoane. am un iubit de 1 an si inca un prieten foarte bun, adica asa il consider eu pe el, de la un timp prietenul acesta nu mai prea trece pe la mine si nici nu mai iesim cum o faceam inainte, deoarece el isi face tot mai multi prieteni si mi se pare ca uita de mine incet. Am discutat cu el pe aceasta tema de cateva ori dar nu s-au schimbat prea multe. Dar nici eu nu mai prea pot iesi deoarece m-am mutat undeva langa oras la vreo 30-40min de mers pe jos intr-un nou cartier si nu este transport pana in oras (e o poveste mai lunga ). Deseori ma apuca stari foarte naspa, ma simt ca o depresiva. Am incercat sa fac tot felul de activitati si prin casa, dar nu m-a ajutat cu nimic. Niste sfaturi?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fa-ti prietene printre vecine!
Cat priveste prietenul masculin, poate-i bine sa nu intinzi coarda, ca se poate supara iubitul si te paraseste.
Oricum si baiatul ala trebuie sa aiba viata lui, ca doar nu-ti este iubit, si nu are nici o obligatie sa se intaneasca cu tine. Poate si-a facut si el o iubita, sau place vreo fata si incearca sa iasa cu ea, asa ca, da-i pace, cauta-ti o prietena printre colegele de scoala, munca, vecine samd.

| keenkee explică (pentru Violleta2022):

Baiatul acela imi este prieten de cand eram la gradinita, ne spunem totul, iar iubitul stie este total de acord si sunt si ei prieteni foarte buni. Eu il ajut mereu cu fetele, ii dau sfaturi si ii sunt alaturi atat eu cat si iubitul meu.

| BlackRose03 a răspuns:

Socializeaza cu mai multe persoane, incearca sa-ti faci mai multi prieteni.Aceste stari se datoreaza lipsei de prieteni.Nu ai cu cine sa-ti impartasesti durerea si evenimentele din viata ta, te simti singura si ai nevoie de mai multe persoane cu care sa poti vorbi.Fa ceea ce iti place, zambeste mai mult si fi mereu optimista.