| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
Am si eu doua probleme.
Un baiat ma place. iar eu nu stiu sigur daca il plac. (eu nu am avut niciodata un prieten, nu am sarutat niciodata un baiat, am 15 ani.) i-as zice ce simt, dar mi-e rusine.nu stiu cum sa formulez sa inteleaga, si cred ca o sa ii spun ca nu il plac.
Iar cea de a doua este ca sunt foarte, dar foarte rusinoasa. Asa prin clasa, rad, glumesc... dar cand colegi se uita asa mult la mine si ma intreaba ceva. ma fac rosie la fata mai ales de fata cu profesorii, in generala eram la fel, acum sunt a IX a si e mai bine. Astept raspunsurile voastre

6 răspunsuri:
| CryssCrySta a răspuns:

Bngthbx are dreptate am facut o data greseala asta, nu de curand sa indeplinit un an de cand am facut pe cine sa nu ma suporte, dar in acelasi timp sa inca ma mai place.Stiu asta cand i-am facut surpriza sa apar cand nu se astepta(el nu stia ca eram de servici pe scoala si s-a trezit ca era sa se izbeasca in mine ar trebui sa fioe mai atent si cu expresia fetei mai ales). Deci vb cu el lasa-l sa te auda vb cu o pretena despre un baiat de care iti place, si spune-i ca iti pare ft bine ca sunteti doar prieteni etc.

| CryssCrySta a răspuns:

Si acum despre timiditate si eu am avut aceeasi problema dar am avut prieteni care erau mai indrazneti si m-au ajutat sa trec peste.Adica cred ca ai nevoie de putina initiativa ca sa poti sa treci peste incearca sa faci un lucru mai iesit dn comun si iti va trece(la mine a tinut)si faza cu iubit/sarut sar puea sa te faca sa scapi de ea.

| xPitic a răspuns:

Suferim de aceeasi boala: Timiditatea. Pei daca acel baiat te place acum e momentul sa vezi cum e treaba cu iubitul si sarutatul.Si el a trecut la randul lui prin faza asta, si el a sarutat pentru prima oara.Nu.i nimic totul se invata in timp.Cand vei ajunge sa te saruti cu el ar fi dragut sa ii spui: Daca nu sarut bine ma inveti tu? Pare aiurea dar baiatul daca va tine la tine i se va parea sincer din partea ta:*.Sa.mi spui apoi ce.ai facutwinking.

| NuDauFunda a răspuns:

Incearca sa nu lasi timiditatea sa interfereze cu sentimentele! La fel de timid am fost si eu si am simtit pe pielea mea consecintele.
Nu-i spune baiatului ca nu-l placi doar pentru ca nu stii cum sa-i spui ca esti indecisa. Fa cumva sa petreceti ceva timp impreuna, doar voi 2, mai pe la zoo, mai un suc in oras, mai la un meci, si in felul asta o sa-ti dai seama daca il placi si tu sau nu, dar si daca el te place cu adevarat.
Cu timiditatea... sfatul meu e sa incerci sa te apropii mai mult de baieti. Pana la urma timiditatea se manifesta in special din cauza sexului opus. Daca ai baieti nesuferiti in clasa, cauta oricum in alte medii cativa amici baieti, discuta cu ei, apropie-te de ei si cu siguranta vei fi mult mai dezinvolta in alte conjuncturi.

| bngthtbx a răspuns:

Eu zic sa nu-i zici asa direct k nu il placi pentru ca s-ar putea sa se simta cam prost (pune-te in locul lui) in c relatii esti tu cu el? adica poti sa fii dechisa cu el? k daca da ii poti da detalii despre c gen de baieti iti plac si atunci o sa'si dea seama singur k nu e genu tau. stii tu vechea placa cu " nu esti genu meu, imi pare rau!" gen si c-o lacrima in coltu okiului. e mega folosita de baieti. dc nu am aborda si noi atitudinea astea? deci eu zic sa-l iei mai asa o ocolite sa nu ranesti baiatu laughing

| MegaDas14 a răspuns:

Daca iti place de acel baiat, incearca sa vb cu el si stabiliti mai intai o prietenie. Dupa ce esti sigura ca lui ii place de tine, spune-i ce simti pentru. el.winking