| Đănuţă a întrebat:

am si eu o intrebare : cum credeti ca as putea sa-i conving pe parinti sa ne mutam in SUA? Unchiul meu e acolo cu familia lui... M-am gandit foarte serios, si am vorbit deocamdata doar cu mama si a zis ca am innebunit, ca nu poti asa usor... dar daca avem rude? Ne pot ajuta prezentandu-ne orasul, niste prieteni etc. (nu cu altceva, cazare or something. laughing )
Astept pareri... sigh Vreau sa stiu daca merita sa incerc sa vorbesc si cu taica-meu.

Multumesc!

5 răspunsuri:
| cuteandfunny a răspuns:

Eu zic mai bine sa nu-ti mai intrebi parintii pentru ca oricum o sa-ti raspunda negativ crede-ma stiu poate dupa facultate te muti chiar tu si mai ales daca mai ai si rude e si mai usor succes happy

| theorizer a răspuns:

Eh, daca ar fi atat de simplu... Parintii tai au toti prietenii aici, prieteni de o viata, si chiar si tie iti va fi dor de tara asta, asa tembela cum e ea. Iar romana ocupa centrul tau de vorbire, engleza va fi mereu pe locul doi.
Chiar si tie ti-ar fi greu, pentru parinti e imposibil.

| Đănuţă explică:

S-au gandit de multe ori la asta...Nu sunt siguri. Si in plus, eu am avut o sora (impropriu spus), a murit inainte sa ma nasc eu. Daca nu deceda, s-ar fi mutat in Canada. Daca au putut lua decizia asta in '93, pot si acum...

| Đănuţă explică:

E de cacao, ai mei ma sprijina, mi-au spus ca pot sa plec la terminarea liceului dar totusi. trebuie' sa termin a 8-a...in ciuda contraargumentelor, am vorbit cu maica-mea... a zis sa-l asteptam pe taica-meu sa vina (avem o casa la Bran, s-a dus acolo) si o sa avem o discutie serioasa.

| Nick9331 a răspuns:

Daca ai o situatie financiara buna [ca doar faptul asta te face sa pleci din tara] atunci stai acolo...iti spun din experienta proprie, o sa duci un mare dor de tot ce lasi acasa-(prieteni, neamuri, casa ta.Tot!) si oricum e foartee greu sa te muti in sua happy