| Marry_2448 a întrebat:

Buna :*! Am si eu o intrebare :d, cum se explica o figura de stil? Funda :*!

Răspuns Câştigător
| Against a răspuns:

Depinde ce figura de stil. Trebuie sa spui ce semnifica ea, ce vrea sa sugereze, ce transmite eul liric prin acea figura de stil.

4 răspunsuri:
| Pearl01 a răspuns:

Iti dau un link... unde iti explica ce este o figura de stil, care sunt figurile de stil, ce semnifica ele si exemple. :)
http://ro.wikipedia.org/wiki/Figur%C4%83_de_stil

| AncaVG a răspuns:

Pai, in primul rand spui ce figura de stil este, apoi din ce este compusa ( parti de vorbire gen subst., adj., adv., locutiuni etc)apoi ce exprima respectiva figura de stil.

Răspuns utilizator avertizat
| smecherul_4563 a răspuns:

1. Se mentioneaza figura de stil;
2. Se integreaza intr-o imagine artistica;
3. Se explica atmosfera, peisajul, cadrul natural generat de figura de stil;
4. Se mentioneaza trairile eului liric asa cum se desprind din figura de stil.winking Sper ca v.am ajutat!winking