| anonim_4396 a întrebat:

sunt minora si in curand trebuie sa ies din tara(Germania). Am nevoie de procura sau ceva de gen? De unde o obtin? Imi puteti da mai multe detalii.Multumesc

4 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

BUna,din cate stiu eu ai nevoie de acordul scris al parintilor / tutorelui legalizat la notariat.

mariana
| mariana a răspuns:

Daca vrei sa calatoresti singura, fiind minora nu cred ca este posibil, dar daca vei calatori cu unul din parinti, ai nevoie si de incuviintarea celuilalt parinte.
Procura data de unul din parinti, se da in fata notarului public, pentru alte relatii cred ca este cazul sa te interesezi la Biroul de pasapoarte, care are toate informatiile necesare pentru plecarile peste granita.
Stiu doar ca, fiind si Romania in UE(Uniunea Europeana), daca esti major poti calatori doar cu Cartea de Identitate.

| georginika a răspuns:

Nu,nu vreau sa ies ilegal din tara ca nu fug de nimeni laughing.
Vreau sa fie totul legal si corect

| Sandilau a răspuns:

Din punct de vedere legal nu poti parasi tara fara aprobarea parintilor. Procura necesara doar ei ti-o pot face. Din punct de vedere ilegal... se poate si asa. Trebuie doar sa cunosti persoana potrivita. Succes