| kavasaki99 a întrebat:

pr mea e in Germania cu parinti ei trebuie sa vina in țara poate veni doar cu mama ei ea este minora. este nevoie de procura daca vine doar cu mama ei? sau cum poate veni in țara? Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In Romania poate intra cu mama ei, fara a avea nevoie de declaratie a parintilor (nu procura).
Daca va vrea sa se reintoarca in Germania, impreuna cu mama sa, va avea nevoie de o declaratie a tatalui, prin care isi da acordul sa plece in Germania si indica drept insotitor major pe mama sa.
Nu are nevoie de aceasta declaratie daca domiciliul ei este in Germania.

| kavasaki99 explică (pentru Ioandelasal):

Declaratie a tatalui asta inseamna procura sau ce?

| Ioandelasal a răspuns (pentru kavasaki99):

Procura este una, declaratia este alta. Actul prin care parintii sau numai unul il dau pentru ca un minor din Romania sa plece in strainatate se numeste DECLARATIE si se poate da in Romania la un notar public iar in strainatate la orice reprezentanta diplomatica (Ambasada ori Consulat) a Romaniei din tara respectiva, in cazul tau Germania, daca tatal este acolo.

| kavasaki99 explică (pentru Ioandelasal):

Ok mulțumesc!

4 răspunsuri:
| cristinel375 a răspuns:

Dacă vine cu mama ei nu ii trebuie nici o procura, doar dacă venea singura ii trebuia procura. In rest, doar pașaportul si buletinul dacă are.