| BurningFlameHaze a întrebat:

Buna,
am si eu o mica problema, ca si multi alti adolescenti... stau foarte prost cu nervii. Adica na,nu ma prea enervez eu asa usor, dar cand o fac, o fac rau. sunt un baiat linistit, am 16 ani, imi vad de treaba. dar cand cineva calca acceleratia nu e de bine, ca ma enervez foarte rau.

Acum 1 saptamana era o discutie cu maicamea,si cum e ea mai mereu cand zic ceva gresit incepe sa strige prin casa ore in sir. Ma jucasem dota in acel moment,un joc pe pc. am crezut ca dupa ce termin meciul,nu ii mai aud gura gresit. Striga incontinuu zici ca eram la birt frate. Nu mai suportam,pana am dat cu pumnu in birou si dupa vine revoltata la mine, zici ca eram un caine oh go on care trebuia sa suporte gura ei toata dimineata, cum nu aveam primele 2 ore. Am inceput sa'i strig de nervi,nu mai puteam,m-am imbracat si a trebuit sa plec la scoala urgent altfel explodam si cum usa era in fata mea imi era frica sa nu-i dau un pumn la geam ca mai era si bunicamea,caruia nu ii tace gura niciodata. Deci e o moara stricata si intelege gresit,nu tace niciodata zici ca e mai rau ca un caine care latra toata ziua. Deci m-a scos din minti asa ca am plecat la scoala. Toata ziua am facut din contra mamei,si seara mam mai potolit ca imi era mila de ea la cat se ruga, dar ramanea o chestie "TU ESTI DE VINA". Mam potolit a trebuit, imi venea mila de ei deja.oh go on
Dupa 1 saptamana fara nici o intamplare azi.

Deci am cerut sa-mi faca ceva,mi-a facut.
Eram in meciul de dota,si nu puteam iesii,am incercat sa le explic. Dar incontinuu erau pe capul meu, nu mai suporteam, prin casti auzeam cum striga la mine. Dar nu in felul ala, ca acesta : "tu iti bati joc de noi ca nu vii dupa ce ne rogi?" "vaii de capu tau" deci de 1 ora aceeasi chestie auzeam,si inca,in momentul acesta aud. am murit de nervi tot timpul asta,pana la ultima picatura am dat un pumn iar in birou si a venit maicamea la mine revoltata "da de ce dai in birou asa, suntem animale sau ce?" deci am inceput sa ii strig ca la usa cortului, adica le explic ca nu pot acum si sa astepte, dar ele din contra comentau tot timpul asta si ele vor sa fiu eu calm? adica ce e aici? stiu ca e vina mea ca am cerut, dar ce le pasa lor de faptul acesta? ele se uitau la televizor si numa tipau ca 2 descreierate de mama focului.
Dar nuuu, tot el e devina. si mai se pune si fratele meu pe mine acum ca de ce aia, de ce aia... imi vine sa sparg ceva in momentul de fata si nu ma mai pot controla. Stau foarte prost cu nervii si am o casa intreaga care sa mii amplifice.
Sa nu mai spun de certurile in exces de catre parinti.

dati-mi si mie niste sfaturi ca mor aici de nervi.

Recapitulez : ele ma provoaca sa ma enervez si tot eu sunt ala rau daca o fac.

Help pls.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasa dota! laughing

| ДdД a răspuns:

Eu am 15 ani si asemenea situati mi se intampla destul de rar si cu mici diferente dar totusi sunt extrem de neplacute! Dar pe deoparte imi inteleg parintii si in general pe toti parintii, ei au trait in alte vremuri in care un copil / adolescent isi asculta parintii fara sa comenteze sau daca nu ii ascultau suportau consecintele, asa ca parintii nostri au conceptul ca un copil/adolescent trebuie sa taca in fata parintelui, insa acum vremurile s-au schimbat copiii nu mai sunt atat de supusi parintilor, iar cand unui parinte nu ii convine ce face copilul sau si acesta refuza sa ii asculte si "se mai iau si in gura cu ei"(asta e parerea lor, ei avand conceptul ca ei ne.au nascut si ca noi ar trebui sa ii ascultam pe ei nu invers) nu stiu sa faca altceva decat sa vorbeasca, de fapt mai bine zis sa tipe, ore in sir, neintelegand ca de fapt nu fac altceva decat sa ne enerveze si sa altereze situatia. Sfatul meu este sa ai o discutie serioasa cu adultii din familia ta si sa iti expui parerea intr-o discutie civilizata, poate ca atunci cand o sa fie calmi o sa te inteleaga mai bine.
pa-pa