| anonim_4396 a întrebat:

am si eu o problema. Acum 2 zile m-am certat cu cel mai bun prieten al meu...si mi-a zis ca prietenia noastra s-a rupt. Ieri i-am trimis niste mesaje in care i-am zis ca il iubesc enorm, ca nu vreau sa il pierd si ca mi-a promis ca nu va pleca din viata mea. El a zis ca l-am suparat rau si ca nu e prima data (faza e ca eu nici nu stiu ce l-a suparat in ziua aia, doar am insistat sa iesim afara ca voiam sa vorbesc ceva cu el). A zis ca el niciodata nu m-a considerat prietena lui cea mai buna, ca la el nu exista stadiul asta. Exista prietenie si dupa iubire. Mi-am pus o prietena sa ii dea mesaj sa il intrebe daca mai tine la mine sau daca vrea sa ma scoata de tot din viata lui. El a zis ca nu vrea sa ma scoata dar dupa mi-am luat de la el block pe whatspp. Noi am fost impreuna de 3 ori si de fiecare data el m-a lasat pentru fosta lui si l-am iertat doar ca sa nu il pierd. El a zis ca l-am suparat rau dar de o saptamana e mai distant cu mine si cand el m-a ranit de multe ori il iertam si efectiv plangeam (e cu un an mai mare decat mine). Ieri am plans cand mi-a zis ca nu am fost prietena lui cea mai buna (chiar daca el zicea tot ieri ca am fost bffs). Ce pot sa fac ca sa nu il pierd? Tin enorm la el si am facut multe sacrifcii ca sa nu iasa din viata mea!

6 răspunsuri:
| AnaBejenaru a răspuns:

Cea mai mare greșeală pe care o fac oamenii este să forțeze persoanele să rămână în viața lor.
Dacă persoana respectivă nu mai dorește momentan să mai stea cu tine, lasă-i spațiu, lasă-i libertatea să se gândească, să i se facă dor de tine.
Eu asta aș face.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Certurile și supărările au o cauză. Caută cauza.

| Michaeel a răspuns:

Asa mi s-a întâmplat și cu mine. Am stat după asa zisul "prieten cel mai bun" și ma rugam într-una sa fim din nou "prieteni". Nu merita sa stai sa plângi după nimeni, daca e asa mare măgar sa zică ca el nu te-a considerat niciodată prietena lui cea mai buna nici nu o va mai face. Nu merita, mai bine îți vezi de viata, oricum pare a fi un șarpe, mai ales dacă el te-a rănit de multe ori și el tu l-ai iertat. Oamenii nu se schimba și nu trebuie nimeni sa ierte de fiecare data, totul ajunge la o limita.

| Dia37Andreea a răspuns (pentru Michaeel):

Nu te contrazic, ai si tu dreptate. Eu ma gandeam totusi, sa il las cateva zile, poate are niste probleme personale, habar n-am, si vad dupa daca isi cere scuze. Poate chestia cu prietenia a zis-o la nervi...mersi mult de tot oricum, chiar m-ai ajutat!

| Michaeel a răspuns (pentru Dia37Andreea):

Cu mult drag happy ma bucur foarte mult ca te-am putut ajuta.

| MPersephone a răspuns:

Faceam si eu candva chestia asta, faceam sacrificii doar pentru a pastra persoanele in viata mea. Cand ma uit inapoi parea ca ma tineam cu tot ce aveam de persoanele astea, faceam tot posibilul sa nu le pierd. Daca se indepartau de mine, faceam gesturi frumoase pentru ei pentru a-i aduce inapoi.
Si a venit un moment cand nu au mai mers aceste metode. Daca oamenii vor sa plece, ei vor plec, cu parere de rau. Acum ma bucur ca nu mai sunt in viata mea, dar pe moment m-a durut mult, am suferit mult. Uneori e mai bine sa lasi oamenii sa plece.