| PaulaJy a întrebat:

Buna!
Am si eu o problema. De ceva timp iau note tot mai mici la matematica. Astazi am aflat ca am luat 5 in teza. Faza e ca eu ma meditez de aproape un an.
O problema mai este si aceea ca eu stau in casa cu mama si tata, bunica si bunicul, matusa si unchiul si sora bunicii careia i-a murit sotul. 'Presupusa mea camera' (ca nici pe aia n-o am pana la varsta asta) este langa bucatarie, iar la mine acasa, intrarea este prin bucatarie. Matusa si unchiul meu, vin tarziu la 2 noaptea acasa, vin la bucatarie, mananca, fac zomot si pe mine ma trezesc. Eu i-am zis mameii mele, si de vreo 3 ani ma tot minte ca ne mutam. Din cauza acestui fapt eu nu ma pot odihni calumea. Vreau sa mentionez faptul ca nu suntem saraci, dar mama nu e cheltuitoare si nu-i place sa iroseasca banii pe 'prostiile' mele...
Vreau si eu un sfat. am ajuns sa fiu handicapata, vorbesc singura, si acum 2 sapt. am fost internata in spital pentru ca am facut crize de depresie.
Ajutor, dau funda!

5 răspunsuri:
| GeorGEBlaCKRidER a răspuns:

Exact,spune-le sa te mute in alta camera si sa puna reguli, exista prunci in casa deci nimeni nu vine acasa dupa ora 10 seara.Vi mai tarziu dormi pe pres.Tu trebuie sa cresti armonios si sa te dezvolti fizic si psihic cum trebuie nu cu doi betivi in casa (sau dc o veni ei la 2 acasa). Spune-le sa te mute in alta camera sau sa va mutati in casa cu 5-6-7 camere ca atatia oameni in 3-4 camere n-ai cum sai ingramadesti.

| PaulaJy explică (pentru GeorGEBlaCKRidER):

Rectific, stam la vila, 3 camere sus, 3 jos! La parter in dormitorul mare doarme mama cu tata, in dormitorul mic eu, si in sufragerie bunicul si bunica iar sus in dormitorul mare matusa si unchiul, in dormitorul mic nu au pus pat, e un fel de camera unde Isi mai țin lucruri care nu au loc in dormitor, iar in sufragerie doarme femeie aceea fără sot.

| neutrino a răspuns:

Glumele isi au si ele rostul si locul lor, dar nu si glumele proaste, asa cum este aceasta. Daca totusi este adevarat ca in conditiile in care faci meditatie, ai reusit sa iei 5 in teza, nu vad de ce faci meditatie, care oricum este o mare greseala pentru cineva care doreste cu adevarat sa invete.

| PanaceuUniversal a răspuns:

Fata draga, vorbeste cu parintii tai sa stai in alta camera si nu aia de langa bucatarie! Spune-le ca nu poti sa inveti din cauza zgomotului continuu, si in plus ai ajuns sa nu mai dormi!

Doi la mana, spune-le unchilor tai sa tina volumul mai jos data viitoare cand se trezesc sa ajunga in miez de noapte!

Daca sora bunicii careia i-a murit sotul, doarme intr-un loc mai confortabil, incearca sa faci schimb de locuri cu ea!

| Andreea_Deya_1998 a răspuns:

Pai cand vrei sa inveti,du-te intr-un loc mai linistit,sau poate la o coelga/coleg si invatati impreuna,nu iti pierde speranta poate mamei tale nu ii place sa cheltuie banii pe "prostiile" tale deoarece incearca sa stranga bani pentru a va muta,incearca sa vorbesti cu unchiul tau sa ii spui sa faca mai putina galagie pentru a te odihnii mai mult,oricum mai e putin si se termina scoala, fii mai relaxata, cat despre faptul ca ai inceput sa vorbesti singura as zice ca nu e nimic rau in asta, atata timp cat nu exagerezi, nu te crede handicapata pentru asemenea lucruri imagineazati ca ..gandesti cu voce tare, toti oamenii gandesc adica isi spun parerile in gand sau vorbesc cu ei insisi in gand, tu vorbesti doar cu voce tare, fii cat mai optimista!