| Ciprianccdlcjmrx a întrebat:

Am si eu o problema, in cateva luni o sa am examenul teoretic la scoala de soferi, si toata familia pune presiune pe mine, sa o iau din prima, si sala si orasul, si pun atata presiune pe mine, incat intr-o seara le-am zis ca daca nu iau sala cum doresc ei o sa ma sinucid, si din pacate ma gandesc din ce in ce mai mult s-o fac, m-am izolat de toti prietenii de tot, nu mai vorbesc cu nimeni, stau in casa toata ziua si fac chestionare pana imi lacrimeaza ochii, la scoala am ajuns sa nu ma mai duc pentru ca nu mai pot sa ma concentrez, am o stare foarte anxioasa, de exemplu atunci cand fac un chestionar si nu stiu o intrebare imi vine sa dau cu ce am la mana, si da cu partea cu sinuciderea am avut multe tentative dar niciuna reusita din pacate, oare sunt din nou in depresie? Help Me

4 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

Te ajuta daca iti spun ca sala nu e greu de luat din prima?
Si eu am avut emotii ingrozitoare si am mers mai mult obligata de instructor, dar am luat-o lejer.
Trebuie sa fii stapan pe tine, pentru ca poti sa stapanesti informatia foarte bine dar daca nu te controlezi atunci, risti sa dai raspunsurile aiurea.

Daca treaba e asa serioasa, ce ti-a spus @AdrianFederer e cel mai bun sfat. Du-te la psihologul scolii, ca nu e de joaca cu problemele tale.

| AFR81 a răspuns:

Parintii tai nu realizeaza gravitatea problemelor pe care le ai, ba mai mult, contribuie activ. Le-ai spus vreodata prin ce treci? Daca nu, atunci fa-o numaidecat. Nu e de glumit cu asa ceva. Daca sunt oameni responsabili, atunci isi vor revizui comportamentul, vor purta o discutie cu tine si, la nevoie, vor apela la ajutor de specialitate. Daca le-ai spus sau le-ai dat de inteles parintilor trairile care te incearca, iar ei nu au luat nicio masura, atunci ar fi o idee foarte buna sa te duci la psihologul scolii sau la medicul de familie pentru a obtine trimitere la un medic psihiatru. Stiu ca e greu, nimanui nu-i place sa se plimbe pe la cabinete, insa trebuie sa faci asta daca doresti sa scapi de probleme. Daca nu, cu timpul nu vor trece de la sine, ci se vor agrava si e posibil sa ajungi la un moment dat sa pui in practica gandurile suicidale care spui ca te tot incearca. Ar fi pacat, asta nu e o solutie. Privind acum dintr-un alt punct de vedere, se face ca in perioada asta sa fac scoala de soferi. Proba teoretica nu este dificila deloc (totusi, vedem pe strazi zilnic tigani alfabeti conducand), iar daca o pici din neatentie sau din cauza emotiilor, pentru ca se mai intampla si asta, poti reveni dupa doua saptamani. La traseu este un pic mai complicat, insa cu putina atentie, punand in practica ceea ce ai invatat la scoala de soferi, ar trebui sa iei permisul. Daca nu din prima, atunci din a doua, daca nici din a doua, oricand l-ai lua, nu va fi nicio problema. Nu va rade niciun om normal de tine si nici nu se va supara.

| Ciprianccdlcjmrx explică (pentru AFR81):

Parintii mei isi bat joc de mine, pe langa ca sunt lovit si toate cele

| Ciprianccdlcjmrx explică (pentru AFR81):

Si le-am practicat acele ganduri, au fost doua randuri cand m-am trezit in spital cu branula in mana