| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o problema... Scoala ma omoara!
Am sa scriu un scurt istoric al vietii mele.
Merg la scoala, vin de la scoala, streseaata ca am foarte mult de invatat, invat pana seara, daca mai apuc stau 30 de minute cu familia sau in pat si atat. Sunt clasa 10 doar. La profil de biologie-chimie la un liceu intr-adevar foarte bun. Dar aimt ca innebunesc. Inafara de vinerea in care uneori am cateva ore libere invat mereu. In weekend de dimineata pana seara stau in casa si invat..nu astept sa vina ziua de maine pentru ca stiu ca o voi lua de la capat.
Si nu pot sa zic ca sunt foarte buna la scoala. Am medie cam intre 9 si 9, 50. Imi vad unii colegi care au timp liber pe langa mine care nu am deloc. Poate ei retin mai usor nu stiu. Mie imi trebuie destul de mult sa retin desi ma concentrez si etc. De obicei am la minim 2-3materii de invatat pe ziua urmatoare iar in weekend sa nu mai zic ca de abia apuc. Nu mai suport viata asta. Imi plang mereu de mila (cand am timp, sa fac si asta) si ma uit la altii de la alte profile sau licee care se bucura de viata merg la majorate ies wekendurile etc. eu in schimb trebuie sa refuz multe majorate si nunti... Deseori imi vine sa renunt sa ma mut de la profilu asta dar trec peste si merg mai departe desi nu stiu cat o sa mai pot.
Va multumesc ca ati avut rabdare s-a citit ceea ce ma apasa. orice sfat mi-ar fi de ajutor. Poate ati trecut sau treceti si voi printr-o situatie asemanatoare..multunesc!

8 răspunsuri:
| William a răspuns:

Poate dupa ce termini facultatea o sa gasesti un loc de munca bine platit.

| T0T a răspuns:

E ultimul profil la care m-aș fi dus...Trebuie să rupi cărțile și chiar e foarte obositor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De aia multi aleg un profil care le place. degeaba faci ceea ce faci daca nu iti si place. peste ani si ani o sa te gandesti inapoi ca ti-ai omorat timpul degeaba in loc sa te distrezi acum cand esti tanara, nu la 40 de ani cand nu o sa mai ai chef de multe sau putere

| Cristinaaa57 a răspuns:

Cred ca ar trebui s-o lasi mai usor...nu zic sa nu inveti, dar fa-ti timp si pentru relaxare.adica n-are nimic daca mai iei din cand in cand un 6 sau 7.intelegi ce zic, trebuie sa mai profiti de viata.trebuie sa te bucuri de ea

| Abracadabraash a răspuns (pentru Cristinaaa57):

Asta voi incerca sa fac, sa le imbin cumva. Multumesc!

| Cristinaaa57 a răspuns (pentru Abracadabraash):

N-ai pentru cebig grin

| Elenaa13 a răspuns:

Salut. Si eu am trecut prin faza asta a vietii si inca mai trec, fiind in clasa a 12a la fel, pe un profil de biologie-chimie. Stii ce m-a motivat pe mine? Faptul ca atunci cand altii se distrau, eu mai urcam cu un pas in fata lor, in indeplinirea visului meu de a fi medic. Am reusit sa imbin utilul cu placutul. Am stat ore intregi invatand, dar mai tarziu stiam ca urma sa ma intalnesc cu iubitul meu, cateva ore, pentru a ma desprinde de rutina zilnica, pentru a-mi relaxa creierul. Nu este nevoie sa exagerezi, sa te afunzi in carte, trebuie sa inveti sa te mai si desprinzi, sa mai traiesti putin aceasta perioada frumoasa din viata fiecarui om: adolescenta! O sa realizezi mai tarziu ca orice sacrificiu, nu ramane nerasplatit. Multa bafta kiss

| Abracadabraash a răspuns (pentru Elenaa13):

Gandul ca macar voi avea un viitor frumos(sper) ma face sa merg mai departe... sper macar sa nu fie degeaba tot ceea ce fac