| Anonim3216 a întrebat:

Am si eu o problema. Sunt fata si am 13 ani, iar ciclul mi-a venit acum un an si ceva, dar luna asta mi-a venit la inceputul lunii si m-a tinut 2 saptamani si de obicei ma tinea sase zile. Alaltaieri mi-a venit din nou si imi curge foarte mult. Nu mi s-a mai intamplat niciodata.
Nu stiu daca acest lucru este normal. Va rog ajutati-ma.
Celui mai bun raspuns ii dau funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul tau se pare ca este vorba de o disfunctie de natura hormonala. In momentul in care se deterioreaza echilibrul normal dintre hormonii femenini estrogen si progesteron, grosimea endometrului din uterul tau va fi diferit de cel normal, putand sa devina mult mai mare in volum si bineinteles mult mai vascularizat. In momentul in care un astfel de endometru incepe sa se dezintegreze si incepe eliminarea mucoaselor, tesuturilor si resturilor de vase de sange, pentru a se elimina intreaga cantitate va fi nevoie de mai mult timp decat in mod normal.Rezulta ca atat timpul necesar eliminarii unei cantitati mai mari de menstra va creste precum si cantitatea de sange eliminata. Daca si urmatoarele menstruatii se va manifesta asemanator in viitor, ar fi indicat sa fii consultata de un medic ginecolog specialist care va constata cauza reala si iti va prescrie si tratamentul necesar pentru rezolvarea problemei. Multa sanatate.

| corbulalbrosu a răspuns:

Acceseaza si citeste urmatorul material.Nu ar strica sa-l citeasca si mama ta. http://healthy.kudika.ro/......denta.html

| Alle740 a răspuns:

E normal, stai chill.
Ar trebui sa vorbesti cu mama ta.
Bafta.