| Gabytzza_8830 a întrebat:

Buna am si eu o problema vreau sa ma fac creata si nu am odulator cum pot sa il fac?

Răspuns Câştigător
| Ros3Blu3 a răspuns:

Fa'ti codite:X:X:X Eu asa fac si imi iese super cret:XOri le faci cu ceara ori cu gel si cand le desfaci :X iti stau bine rau dar nu te pieptena dupa ce le desfaci piaptanatile inainte sa tii le faci :*

8 răspunsuri:
| ruxybelle a răspuns:

Cu peria ondulatoare si cu feonul

| sissi a răspuns:

Pai uite aici cateva metode:

http://www.youtube.com/watch?v=T1sskDcekY4

http://www.youtube.com/watch?v=effRwWXMNHU&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=E8w-uHx8KpQ&feature=related

astea is cateva pentru. mai multe cauta pe youtube "how to make you hair curly without heat"

sper ca te-am ajutat... b-bye

| Coriii a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=Ted3imMggC0&feature=channel_page
saw
Iti poti pune parul pe moaţe

(moaţe=bucati de material textil de grosimea degetului mic)

Iti rasucesti parul (ud) pe ele si apoi le innozi la capete si parul o sa iti stea mai ondulat decat pe bigudiuri;)
saw cum te'am invatat eu :*:*:*:*
http://www.youtube.com/......ttp?/watch

| Coriii a răspuns:

App vezi cui ii dai fundita aia :*:*:* nebunho :*

| LoveMusic a răspuns:

Poţi să-ţi ondulezi părul chiar şi cu placa de întins:
Video: http://www.youtube.com/watch?v=w74e5aXrFs4&feature=player_embedded

Odata ce inveti tehnica de a face bucle cu ajutorul placii de intins parul, poti obtine diverse look-uri cu ajutorul ei. Daca inveti sa folosesti placa in mod corect, parul tau nu va avea de suferit si nu se va deteriora sau toci la varfuri.

Stilista Kelsy Osterman ne invata cum sa ne buclam parul cu placa fara a-l deteriora. Odata ce reusesti sa iti incretesti parul, cu ajutorul diverselor produse de styling poti obtine o multitudine de look-uri.

Ideal este sa ai o placa de intins parul cat mai ingusta (aprox. 3 cm) pentru a se putea apropia mai bine de radacina parului.

De asemenea, cea mai buna achizitie este o placa din ceramica care se va incalzi mai bine decat una normala si astfel va trebui sa o folosesti o singura data in loc de mai multe ori, pentru a face aceleasi lucru.

Iata 4 pasi de urmat pentru a-ti increti parul cu placa:

PASUL 1
Incepe operatiunea pe un par proaspat spalat, inca ud. Inainte de a-ti usca parul, aplica o lotiune care defineste si da stralucire parului buclat. Usuca-l pana cand lotiunea aproape ca s-a uscat si a intrat in par.

PASUL 2
Imparte parul in 5 sectiuni: una in fata si restul de jur-imprejurul capului. Cu cat il imparti in mai putine sectiuni, cu atat actiunea de impletire va fi mai usoara. Apoi roteste parul in fiecare sectiune intr-o forma rotunda. Poti folosi si bigudiuri, dar trebuie sa le prinzi cu agrafe.

PASUL 3
Stai cu parul asa prins fie o noapte intreaga, fie cateva ore, apoi desfa-l si scutura-l un pic. Vei vedea ca este deja usor buclat.

PASUL 4
Pentru bucle: Imparte parul in mai multe sectiuni si incepe operatiunea de incretire a parului prinzand placa la baza suvitei de par, aproape de scalp.

Odata ce ai apucat suvita cu placa, roteste suvita de-a lungul placii o singura data. In timpul acestei operatiunii indeparteaza putin cate putin placa spre capatul suvitei pana ajunge la baza.

Cu cat o indepartezi mai lent cu atat vei obtine un par mai buclat. Poti adauga un spray protector pentru a crea o bariera protectiva pentru par, impotriva caldurii date de placa.

Pentru parul curbat: Prinde placa la mijlocul suvitei de par si roteste placa o jumatate de pozitie spre interiorul ei. Acum parul tau va forma o pozitie tip U, impreuna cu placa. Apoi, misca placa spre capatul suvitei, cu cat indepartezi placa mai repede, cu atat parul va fi mai putin curbat si viceversa. La final aplica spray fixativ.

Avantajul ondularii parului cu placa in loc de ondulator este faptul ca poti obtine mai multe tipuri de bucle de la cele lejere, aproape drepte, pana la cele foarte curbate pline de volum. Produsele pe care le folosesti atunci cand iti buclezi parul vor face acesta diferenta, tehnica este mereu aceeasi.

Tipsuri pentru diverse tipuri de bucle:

1. Bucle tari, pline de volum
Cat parul este inca cald de la placa, roteste-l pe interior pentru a-i mari volumul. Prinde-l cu agrafe si lasa-l asa pana se raceste.

2. Bucle soft
Adauga buclelor o lotiune care da o textura mai moale parului, combinata cu o lotiune pentru definirea si subtierea buclelor si vei vedea cum se vor subtia.

3. Bucle bine-definite
Pentru bucle bine-definite alege un spray care sa dea textura buclelor si sa le impiedice sa atarne greu. Apoi le poti usca cu difuzorul pentru a capata un aspect perfect.

Cu bigudiuri:
Îţi roteşti o buclă umezită de păr pe bigudiu şi tot aşa cu tot părul. Apoi îl laşi aşa aproximativ o oră.

Pe moaţe (varianta veche):
Îţi uzi părul, îţi faci moaţele (moaţe=bucăţi de material textil/ziar de grosimea degetului mic) apoi le înozi la capăt cu un elastic de borcane sau de păr, depinde de care ai, sau cu cleme din alea mici.Cu elastice poţi dormi cu moaţele iar a doua zi vei fi foarte creaţă.

Cum să ai bucle frumoase?!
Orice femeie isi doreste sa aiba un par bogat, frumos si plin de bucle. Daca natura nu a fost prea generoasa cu tine, tehnologia a avansat si te poate ajuta sa ai onduleurile pe care ti le doresti.
Buclele incadreaza chipul si estompeaza trasaturile puternice si ofera iluzia de volum, de aceea au atras intotdeauna atentia si au ramas visul oricarei femei.
Iata cateva idei pentru a avea buclele dorite:
Bigudiurile le poti folosi de cate ori vrei sa obtii un look de invidiat.
Cu cat bigudiurile sunt mai mari cu atat buclele sunt mai largi. Daca vrei sa obtii un par ondulat in valuri poti folosi bigudiurile mici. Foloseste fixativ pe suvite inainte de a le pune bigudiurile daca vrei sa reziste mai mult timp.
Daca bigudiurile ti se par incomode poti folosii ondulatorul. Rezultatele sunt aceleasi numai ca timpul de lucru este mai mic. Folositul ondulatorului are anumite dezavantaje, ti se poate arde parul, mai ales in combinatie cu fixativul sau spuma. Un avantaj foarte important oferit de bigudiuri este acela ca nu dauneaza in niciun fel parului, spre deosebire de alte metode de ondulare. Daca insisti sa folosesti un uscator, foloseste-l pe cel cu difuzor, pentru a-ti accentua buclele.
Sfat! Daca alegi ondulatorul nu uita sa aplici pe par un spray termo-protector inainte.
Balsamurile si gelurile pentru bucle se pot folosi numai pentru parul buclat natural. Nu te astepta sa se onduleze parul daca tu ai parul drept.
Ondularea permanenta este o solutie radicala cu efecte ireversibile asupra parului. Solutiile folosite pentru ondularea permanenta afecteaza structura firului de par, ceea ce duce la degradarea acestuia.
Daca ai parul cret din nastere dar nu-ti place cum se asaza poti folosi o spuma speciala pentru par cret. Separa parul in mai multe suvite subtiri sau mai groase si in functie de marimea buclelor pe care doresti sa le ai, infasoara-ti pe deget o suvita si usuc-o cu uscatorul pana cand parul este complet uscat. Procedeaza la fel cu toate celelalte suvite. Este foarte important sa nu perii parul dupa ce ai terminat.
Evita sa iti speli parul de fiecare data cand vrei sa il incretesti. Cel mai bine ar fi sa folosesti un pulverizator cu care sa umezesti usor parul, dupa care sa aplici spuma sau fixativul si abia apoi sa treci la operatia de ondulare.
Chiar daca iti doresti uneori sa alternezi look-urile este indicat sa nu abuzezi de ondulare. Caldura generata de ondulator si presiunea la care este supus parul datorita bigudiurilor, vor ajunge sa il deterioreze si subtieze treptat.

Mult succes! Fundiţă?

Elianna
| Elianna a răspuns:

Iti pui parul pe moate, ca bunica!

| VoiceWithin a răspuns:

Punti-l pe moate si trebuie sa dormi cu ele asa iti v-a sta 2-3 zile parul cret happy eu asa facwinking Succes

| Mirela a răspuns:

Pe bigudiuri thinking