| Catacata90 a întrebat:

Buna, as avea o intrebare, dar la care v-as ruga sa ma ajutati cu un sfat valabil si concret.
Am 17 ani, iar in familie nu ma mai simt bine. Parintii mei si-au dorit sa-si exprime parerea despre mine facandu-ma un esec, asta pe langa bataile si certurile angro.
Problema este, daca eu as pleca de acasa, m-ar putea lua cu forta inapoi, dat fiind faptul ca sunt minora? Nici la centru de plasament nu as vrea sa ajung.

10 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă părinții te bat, te poți adresa la asistența socială.
Riști centrul de plasament.
La 18 ani poți pleca voluntar de acasă și nu te poate nimeni aduce cu forța înapoi.
Astfel, încearcă să te porți dta cât mai rezonabil ca să eviți bătaia.

| Andreeush a răspuns:

Până nu împlinești 18 ani nu prea poți să faci ce vrei.
Ar trebui să mai aștepți un pic, dacă nu vrei să ai probleme.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| Rd79 a răspuns:

De la 16 ani e mai greu sa te ia acasa, e pe baza de hotarare judecatoreasca, etc. Dar ai unde sa stai?

| Catacata90 explică (pentru Rd79):

Imi puteti spune mai multe despre asta?

| Rd79 a răspuns (pentru Catacata90):

Pai intreaba la cateogria de legislatie, eu nu sunt avocat sa-ti spun exact unde e articolul asta, dar asa stiu.

Intrebarea este totusi: Ai unde sa stai?

| CosminCD a răspuns:

Mai stai un an, luptă pentru tine, pentru viitorul tău, învață, dezvoltă-te personal să faci ceva în viața asta. O ființă umană NU este un eșec, pentru că suntem creați de Dumnezeu. Iar El nu creează „eșecuri". Mergi înainte, părerea mea, pentru că, la un moment dat, oricum vei pleca de la casa părinților.

| MariaEcaterina99Y a răspuns:

Da. Te-ar putea lua.din pacate. Stai pana faci 18 ani acasa și după fugi de acolo. Dar, inainte de a pleca trebuie sa fii conștientă de multe lucruri. Din ce bani te vei descurca? Unde vei sta? Îți trebuie un salariu de minim 2000 de lei ca sa trăiești acceptabil. Gândește logic:chirie-1000 de lei, mâncare, întreținere, cheltuieli..crezi ca o sa-ți ajungă 1000 de lei? Nu vreau aici sa te descurajez, însă doresc sa te pun cu capul pe umeri. Gândește rațional. Strânge-ți bani de pe acum. Sa ai strânși aproximativ 3000 de lei atunci când vei pleca..altfel nu te vei descurca. Dacă ai avea cu cine sa stai..ar fi perfect.dar mna..nici sa-ți cauți un coleg pe internet nu e o varianta. Ideea e sa cunosti acea persoana de ceva timp. Înțelegi ce zic, nu? Fii rationala. Asta nu e o joaca de copii, crede-ma.

| hamate a răspuns:

Asa e-n viata, problemele vin si pleaca, important e sa nu te afecteze

| iosanescu a răspuns:

Poti vorbi cu un preot si cu psihologul scolii