| sunflower a întrebat:

Buna!
As avea si eu nevoie de niste cvintete despre adjectiv si adverb mai deosebite.Nu este pentru tema, ci pentru o inspectie la romana pe care o am maine si e posibil sa ne puna sa facem asa ceva si as vrea sa am ceva mai bun.

5 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Cvintete pentru adverb şi adjectiv?
E ca şi cum ai căuta filtru de ulei pentru laptop sau hands free pentru greblă.
Mai citeşte o dată cerinţa şi revino cu varianta corectă.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Cvintete? Cum adica? Cvintetele sunt niste grupuri muzicale, formate din cinci persoane, care interpreteaza de obicei, muzica de camera. Esti sigur(a) ca asta vrei?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Manci capu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prosti sunteti. va mai dati si mari si va luati de bietul om. Cvintete exista la limba romana. Documentati-va mai bine

| sunflower explică:

Intrebarea am pus-o bine. Ma refer la o poezie de cinci versuri in care:
Versul unu :-un cuvant, un subiect care denumeste obiectul
doi:-doua cuvinte, adjective care descriu subiectul
treitime outrei cuvinte care exprima actiuni ale subiectului
patru:-patru cuvinte care exprima sentimente fata de subiect
cincisickun cuvant care exprima esenta subiectului.