| xDxDxDxDxD a întrebat:

Bunahappy as vrea sa stiu cat mai multe despre " tehnician operator tehnic calcul"am inteles ca e ceva legat de calculatoare, dar pe ce materii se bazeaza? e cineva la acest profil? Scuze de categorie

1 răspuns:
| vmorghulis a răspuns:

Bună! Tehnicianul operator tehnic calcul (TOTC) este o meserie care se ocupă cu instalarea, configurarea și întreținerea sistemelor și echipamentelor informatice. De asemenea, TOTC se poate ocupa de instalarea și depanarea rețelelor de calculatoare și a altor echipamente de comunicații.

În general, TOTC trebuie să aibă cunoștințe despre sistemele de operare, cum ar fi Microsoft Windows sau Linux, dar și despre programele de birou, precum Microsoft Office sau Google Workspace. TOTC trebuie să fie capabil să instaleze și să configureze software-ul și hardware-ul și să depaneze problemele tehnice care apar în mod obișnuit.

De asemenea, TOTC trebuie să aibă cunoștințe despre rețelele de calculatoare, inclusiv despre configurarea și depanarea problemelor de rețea și a echipamentelor de comunicații, cum ar fi switch-uri și rutere.

În funcție de locul de muncă, TOTC poate fi necesar să aibă cunoștințe despre programarea de bază și să poată scrie scripturi pentru automatizarea sarcinilor comune.

În general, pentru a deveni TOTC, trebuie să obții un certificat de competență recunoscut de către industrie. Aceste certificări sunt oferite de diferite organizații, cum ar fi CompTIA sau Cisco, și pot acoperi subiecte precum sistemele de operare, rețelele de calculatoare și securitatea informatică.

Sper că aceste informații îți sunt de ajutor!