| ofataoarecare a întrebat:

as vrea sa va cer un sfat va rog:-(( eu nu mai suport in casa asta nu mai suport.parintii mei sunt divortati si stau cu mama.am un prieten de 2ani, eu am 16ani.si de cand a divortat mami a luat-o pe cai gresite (bea, fumeaza, etc)si de atunci eu sunt aici ca un hamal (eu cumparaturi eu cu fratele meu ala mic, eu trebuie sa il duc afara etc)si eu am si 3frati mai mari. dar nimic nu ii pune sa faca, toate vin pe capu meu ca ea zice ca eu is fata si ei is baieti si fetele fac treaba nu baietii. ceea ce nu imi place este ca dupa ce fac toate, si la fratii mei ii servesc cu mancarea la pat etc, nu am nici macar pic de respect din partea lor:-(( si se mai baga in familia mea si prietena lui fratele meu:-( si nu exista zi in care sa nu plang, sa nu sufar, am avut si depresii, cand sunt bolnava nu inteeseaza pe nimeni, ei zic "lasa ca ti-a trece". singurul caruia ii pasa este prietenul meu, el imi trimitea bani, cateodata se imprumuta ca sa imi trimita (el e major, si si daca e major si sunt de 2ani nu mi-a cerut sa ma culc cu el, mi-a spus ca o sa facem cand o sa fiu eu pregatita 100%, si ca ma asteapta deoarece ma iubeste mult, zic asta ca sa nu ziceti ca sta cu mine doar ca ar vrea numai sa se culce cu mine sau ceva de genu asta) de medicamente cand nu ma simteam bine, sau de analize. el e singurul care ma intelege prin ce trec si ma asculta ca daca nu era el, eu de mult as fi innebunit.ma enerveaza.ma enerveaza faptul ca sunt minora si trebuie sa mai suport toate astea.parca simt ca ma lasa puterile, parca simt ca nu mai pot sta inca 2ani cu astia:-( va rog un sfat ceva ca simt ca nu mai rezist:-(

Răspuns Câştigător
| Alleee18 a răspuns:

Uau.Sa incep cu prima remarca:cred ca prietenul tau chiar te iubeste, te iubeste cu adevarat si esti foarte norocoasa ca il ai.
Cat legat de mama ta...nu ai putea sa mergi sa stai cu tatal tau? Sau macar sa ii spui lui, ca el este adult si se poate sa te ajute cumva.In cazul in care nici lui nu ii pasa de tine...ai putea sa incerci sa vorbesti cu cineva de la protectia copilului, desi nu cred ca tu vrei sa se ajunga asa departe.Probabil nici nu vrei sa ii vorbesti mamei tale despre asta sau chiar daca vrei nu te va asculta.
Of, cred ca singura solutie ar fi sa astepti daca nu vrei sa apelezi la lege.Asemenea comportament se pedepseste destul de grav,dar cu siguranta nu vrei sa fii luata de langa mama ta si dusa intr'un centru de ingrijire.
Stiu ca nu ti'am dat sfaturi bune,dar sincer sper sa treci cu bine peste toate, iar daca vrei sa vorbesti cu cineva despre asta eu sunt gata sa te ascult, doar lasa mesaj cu id'ul. Multa bafta :*

13 răspunsuri:
| smile a răspuns:

Buna! Iti las id meu daca vrei sa vorbim pentru ca si eu am trecut prin ceva asemanator.Add:danyela_dream

| NoCharachter a răspuns:

Imi pare foarte rau pentru tine. Da' foarte foarte rau. Insa, tatal tau ce zice? Eu cred ca ar fi mai binesa discuti cu el, si daca el e la fel. Atunci ar fi bine, nu stiu, sa discuti cu prietenul tau si sa va mutati impreuna dar ai grija ca o sa fiti singur, si nu stiu ce viitor o sa aveti mai ales ca tu esti minora si n-or sa te angajeze prea multi. Paste fericit, ca si ala vine! happy

| ganeaa a răspuns:

Buna imi pare rau pentru cea ce ti se intampla sincer si eu am trecut prin asa ceva trebuie sa fi puternica sa nu cedezi si nu le mai baga toate in seama nu le lua prea serios toate trec stai linistita ii bine ca ai pe cineva aproape eu nu am avut pe nimeni si nu am cedat fi tare fi puternica o sa treaca ai sa vezi bine ca te intelege prietenu tauhappy paste fericit

| LittleDreamer a răspuns:

Off,ce nasolstraight face.Dar mama ta nu apreciaza deloc eforturile tale?
Incearca sa vorbesti cu ea si sa ii spui ca te deranjeaza aceste lucruri. Urat din partea fratilor tai ca nu te respecta.Dar in toata povestea asta e si o parte buna:ai un prieten care te iubeste si esti o persoana responsabila, de incredere si puternica daca reusesti sa ai grija practic de o familie intreaga.
Daca nu reusesti sa vorbesti cu mama ta incearca sa vorbesti cu consilierul de la scoala, poate te ajuta el.
Succes!:*

| Valentyno18 a răspuns:

E foarte naspa tot ce ti se imtampla... eu am un exemplu de la un prieten care a trecut tot prin asta maiksa beia cafea si fuma iar el facea de mancare pentru fratii lui si ducea la scoala dimineata si de astea...el a zis ca greu cum a fost totdeauna cand simtea ca nu mai poate si ca cedeaza se gandea ca altii o duc si mai rau.si poate altii ar vrea sa aiba problemele pe care le avea el atunci.si se ruga la cel de sus si zicea ca multumesc doamne pentru toate si bune si rele da-mi putere sa ma bucur de cele bune si ajuta-ma sa trec de cele rele.si mai multumestei lui Dumnezeu si pentru faptul ca ti-a dat un inger ocrotitor(prietenu tau).o sa se rezolve toate desie greu acum astea sunt doar niste incercari menite sate faca mai puternica. daca te-a ajutat cu ceva raspunsul meu lasi mesaj p privat si mai vb.

| NoSmile a răspuns:

Buna. imi pare rau pentru ce ti se intampla,si imi imaginez cat d egreu iti e. important e sa nu a apuci si tu pe cai gresite,sa nu te apuci de bautura, de fumat sau de alte chestii. poate ca pe moment te va face sa uit ceea ce te doare, dar dupa iti va face mai mult rau.iti poate cauza si probleme de sanatate. tine bine de prietenul tau, ca el chiar te iubeste din ceea ce ai spus tu.esti nrocoasa ca macar pe el il ai alaturi de tine. ar trebui sa ai o discutie mai serioasa cu fratii tai, sa le spui ca nu poti continua asa, trebuie sa te inteleaga si sa te sprijine.chiar ei trebuiau sa aiba grija de tine sa te sprijine, incurajeze.esti mica fata de ei macar la chestia asta trebuiau sa se gandeasca, mai ales ca poti avea si urmari psihice. ai grija de tine, sper sa-ti rezolvi problemele cat mai repede. daca e ceva imi dai un mesaj privat. te pup si ai mare grija de tine

| madutzik11 a răspuns:

Imi pare rau pentru tine, dar eu cred ca trebuie sa incerci sa rezisti, pentru ca nu iti poti lasa familia. incearca sa vorbesti cu ei, sa le spui ce nu iti convine si asa poate o sa se rezolve ceva. si...incearca sa fii calma, sa nu te mai enervezi, pentru ca iti faci tie rau in primul rand. nu te mai stresa atat si incearca sa privesti lucrurile din alta perspectiva. si fratilor tai poate nu ar trebui sa le faci totul pe plac, pentru ca si ei isi pot pregati masa singuri, de exemplu nu? nu mai ai mult de asteptat...o sa rezisti tuhappy fii tare!

| ofataoarecare explică:

Da.simt ca ma lasa puterile deoarece mi-e greu deoarec cu toate astea nimeni din casa nu il accepta pe prietenul meu deoarece zic ca sunt prea mica ca sa am prieten:-( si suntem 2contra 5:-(:-( si toata familia si tot neamul prietenului meu sunt de acord si simt ca parca ei ma iubesc mai mult ca familia mea.ei imi acorda mai multa atentie ca familia mea, ei imi spun "hai lasa nu mai fi suparata ca tot a noastra esti"si asa bine ma simt cand imi spun asa.simt ca.cine totusi ma iubeste, doar ca doare ca as fi vrut ca cuvinte din astea sa aud din partea familiei mele, nu a prietenului meu:-(

| ofataoarecare explică:

Nu pot vorbi cu mama.ea nu ma intelege.am tot incercat da pe degeaba.cand vreau sa vb cu ea urla la mine si imi zice ca poate imi si da 2palme.si tati e la fel si toti au mentalitatea asta:-(:-((

| ofataoarecare explică:

Laurentiu: prietenul meu zice ca daca vreau ma ia la el, cand auzea la tel ca plang si nu ma puteam opri nicicum incepea si el sa planga da fara sa vrea.si cateodata incercam sa ma ascund de el, sau sa nu ma auda la tel ca nu vroiam sa il fac sa sufere si imi zicea ca ii destul de mare si ii destul de responsabil ca sa aiba grija de mine.dar nu as vrea eu de acum, eu atata imi doresc:sa ma inteleaga familia mea prima data.da vad ca nu am cu cine si din cauza asta simt ca nu mai pot.deja am depresii si ma doare intotdeauna capu.

| lauuuuuuuuuuu a răspuns:

Sincer imi pare rau de tine. eu zic sa-i ceri sfatul prietenului tau. el stie mai bine situatia. ai grija, sa nu faci vreo prostie pe care sa o regreti mai tarziu!

| Minnimus a răspuns:

Buna.
crede-ma si eu nu mai suport in familia mea crede-ma as da orice sa plec.
hai sa vorbim mai bine pe privatwinking
am sa-ti zic ceva si nu vreau sa fie ca raspuns.
da.mi un mesaj pe privat si vorbim.

| andreynho95 a răspuns:

Mda.naspa.nai ce face.e mama ta trebuie` so respecti.stiu ca totul are o limita.dar totusi si faza cu fratii tai nu ii baga in seama.si n-are ce sa-ti faca.