| EManNnuelll153 a întrebat:

As vrea sa va intreb daca a a ajutat pe cineva dintre voi atarnatul la bara sau stretching-ul? ..am o inaltime cam mica si as vrea sa stiu daca cumva ajuta..ca sa ma pot apuca. !

6 răspunsuri:
| peperonies a răspuns:

Inaltimea e determinata de gene.

| HazelEyes77 a răspuns:

Unele cercetari sustin ca stretchingul, inotul, baschetul, sariturile, handbalul si atarnatul la bara te ar face sa castigi cativa cm in plus in inaltime. La stretching, prin intinderea
repetata a ligamentelor si a articulatiilor se ajunge la o alungire a corpului si o postura frumoasa. Eu fac de cativa ani exercitii de stretching si miscari de dans care implica rasuciri si intinderi a coloanei, a trunchiului si a membrelor. Am facut si yoga la un moment dat deoarece aveam probleme cu spatele si postura incorecta. Nu mi-a adus o crestere spectaculoasa in inaltime dar cert e ca iti fac un corp flexibil, elastic, atragator si uiti de probleme cum ar fi durerile de spate. Chiar iti da senzatia ca ti s-a alungit trupul. Probabil ca aduce si cativa cm in plus in timp prin executarea repetata si indelungata a exercitiilor de stretching dar eu le fac din alte considerente decat cresterea in inaltime.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stretching-ul nu m-a ajutat personal, dar m-au ajutat foarte mult exercitiile de coloana, cel mai eficient este cobra (vezi video/wikihow), am ajus de la 1, 77m la 1, 8m, dar este cat de cat dureros.

| EManNnuelll153 explică (pentru anonim_4396):

Ai facut doar exercitiul cobra? ..in cat timp ai crescut acesti 3 cm?

| anonim_4396 a răspuns (pentru EManNnuelll153):

4 luni